Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka Borçlarını Ödeyemiyor! Temel İhtiyaçlara Odaklandı

Döviz kıtlığı nedeniyle en kötü ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka, borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı. Uzmanlar kararı doğru buldu. Detaylar haberde;
Sri Lanka Borçlarını Ödeyemiyor! Temel İhtiyaçlara Odaklandı
HABER GİRİŞ

Tarihinin en kötü ekonomik kriziyle boğuşan Sri Lanka, borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı. Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı ülkenin yabancı borç ödemelerini durduracağını belirtti.

Çünkü ada ülkesi zalan döviz rezervlerini yakıt gibi temel ihtiyaçları ithal etmek için kullanmaya çalışırken, dış borcu geri ödemek zorlu ve imkansız hale geldi.

Açıklama, göreve yeni getirilen Sri Lanka Maliye Bakanı Ali Sabry’nin ülkenin önümüzdeki altı ayda yaklaşık 3 milyar dolarlık dış yardıma ihtiyaç duyacağını söylemesinin üzerine geldi.

Sri Lanka: Borçları Ödemek İmkansız Hale Geldi

Sri Lanka’nın göreve getirilen yeni merkez bankası başkanı, geçen hafta hızla yükselen enflasyonu dizginlemek ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla faiz oranlarını benzeri görülmemiş şekilde 700 baz puan artırmıştı.

Bugün gazetecilere verdiği demeçte Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı P. Nandalal Weerasinghe; temel ithalata odaklanmaları gerektiğini söylerken dış borç ödeme konusunda endişeye gerek olmadığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Weerasinghe, ödemenin askıya alınmasının, ülkenin kreditörlerle ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir kredi programı desteğiyle anlaşmaya varana kadar olacağını söyledi.

Ülkenin, Temmuz ayında vadesi dolacak 1 milyar dolarlık uluslararası devlet tahvili de dahil olmak üzere, bu yıl vadesi gelen yaklaşık 4 milyar dolarlık dış borç ödemesi var. Pazartesi günü iki kupon ödemesi yapılacak.

Aracı kurum J.B Securities’in CEO’su Murtaza Jafferjee, bunun bir temerrüt ve kaçınılmaz olduğunu dile getirerek şöyle açıklamada bulundu:

“Bu ekonomi için olumlu bir şey çünkü karşılayamadığımız zamanlarda borcumuzu ödemek için kıt döviz kaynaklarını kullanıyorduk. Bu, kendi vatandaşlarımız için fonları serbest bırakacak. Dolayısıyla nüfusumuz pahasına vazgeçilmiş bir gösteriş oldu.”

Sri Lanka’nın kararının, yaklaşık 12 milyar dolarlık uluslararası devlet tahvillerini içeren yaklaşık 25 milyar dolarlık ikili ve ticari borcu kapsadığını ekledi.

BlueBay Asset Management’ın gelişmekte olan piyasalar devlet stratejisti Timothy Ash de 22 milyonluk ada ülkesinin kararını doğru bulduğunu belirtti. IMF ile bir program üzerinde çalışıp, tahvil sahipleri ile şartlar üzerinde anlaşmaya varıncaya kadar bir ödeme moratoryumu ilan etmenin mantıklı olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.