Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka Krizden Çıkmak için Vergiyi ve Akaryakıtı Artırmalı

Sri Lanka'nın göreve getirilen yeni Maliye Bakanı, ülkenin krizden kurtulması için yapılması gerekenleri açıkladı. Devamı haberde;
Sri Lanka Krizden Çıkmak için Vergiyi ve Akaryakıtı Artırmalı
HABER GİRİŞ

Döviz kıtlığı ile tarihinin en kötü ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka’ya ilişkin endişeler artıyor.

Maliye Bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Sri Lanka’nın ciddi bir ekonomik krizi yönetmek için yakıt ve ilaç dahil olmak üzere temel maddelerin tedarikine yardımcı olmak için önümüzdeki altı ay içinde yaklaşık 3 milyar dolarlık dış yardıma ihtiyacı olacağını söyledi.

22 milyonluk ada ülkesi, ilaç, yakıt ve diğer malzemelerin tükendiği, öfkeli protestocuları sokaklara çıkardığı ve Başkan Gotabaya Rajapaksa’yı artan baskı altına soktuğu uzun süreli elektrik kesintileriyle sarsıldı.

Sri Lanka Krizden Kurtulmak için Ne Yapacak?

Bu hafta ülkenin para birimi ABD doları karşısında ilk kez 300’ün üzerine çıktı.

Sri Lanka Maliye Bakanı Ali Sabry, bu hafta göreve başlamasından sonra Reuters’a verdiği ilk röportajda, ülkenin bu ay Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere hazırlanırken 3 milyar dolarlık köprü finansmanı bulma çabalarına atıfla bunun oldukça zor bir görev olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Sri Lanka, uluslararası devlet tahvillerini yeniden yapılandırmaya ve ödemelerde bir moratoryum için çabalayacakken Temmuz ayında yaklaşan 1 milyar dolarlık ödeme için tahvil sahipleriyle müzakere edeceğine kesin gözüyle bakıyor.

Maliye Bakanı, tüm çabanın zor bir temerrüde girmemek için olduğunu dile getirdi. JPMorgan analistleri bu hafta, Sri Lanka’nın brüt borç servisinin bu yıl 7 milyar dolar olacağını ve cari hesap açığının yaklaşık 3 milyar dolar olacağını tahmin etti.

Sabry, Sri Lanka’nın yakıt için Hindistan’dan 500 milyon dolarlık başka bir kredi hattı isteyeceğini ve bunun yaklaşık beş haftalık gereksinimler için yeterli olacağını söyledi.

Aynı zamanda Asya Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Çin, ABD, İngiltere ve Orta Doğu’daki ülkeler de dahil olmak üzere ikili ortaklardan destek isteneceğini ekledi.

“Nerede olduğumuzu biliyoruz ve yapılacak tek şey savaşmak, başka çaremiz yok” diyen Sabry, hükümet finansmanını düzeltmek amacıyla ülkenin önümüzdeki altı ay içinde vergi oranlarını yükseltmesi ve akaryakıt fiyatlarını daha da artırması gerektiğini savundu.

Bunların pek sevilmeyen önlemler olsa da ülkenin bu durumdan çıkması için yapılması gerektiğini vurguladı.

Cuma günü Sri Lanka’nın göreve getirilen yeni merkez bankası başkanı, hızla yükselen enflasyonu dizginlemek ve ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla faiz oranlarını benzeri görülmemiş şekilde 700 baz puan artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın