Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify’ın Geliri 2. Çeyrekte Tahminleri Kaçırdı: Hisseler Düşüyor

Müzik servisi Spotify ikinci çeyrekte beklenti altı gelir bildirdi. Bu bildirim hisselerde satışı beraberinde getirdi. Detaylar haberde...
Spotify’ın Geliri 2. Çeyrekte Tahminleri Kaçırdı: Hisseler Düşüyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi olarak bilinen Spotify, yılın ikinci çeyreğine dair mali sonuçlarını bildirdi. Şirket ikinci çeyrekte 3,18 milyar gelir bildirimi yaparken, analistlerin beklentisi 3,21 milyar dolar seviyesindeydi.

Gelir, yıldan yıla yüzde 11 artışla 2,86 milyar euroya ulaştı. Spotify, 2022 2. Çeyrek raporunda hisse başına 85 euro zarar bildirdi . Şirket, StreetAccount’a göre analistlerin beklediği 3,4 milyar eurodan, üçüncü çeyrekte toplam 3,3 milyar euro gelir bildirmeyi beklediğini söyledi.

Spotify, bu çeyrekte yıllık bazda yüzde 27 artışla aylık 551 milyon aktif kullanıcı bildirdi. Çeyrek boyunca aylık aktif kullanıcılara 36 milyon net ekleme yapıldı. Spotify ayrıca bir yıl öncesine göre yüzde 17 artışla 220 milyon ücretli abone bildirdi.

Reklam Gelirleri Artıyor

Raporda, fiyat artışlarının üçüncü çeyrekte şirketin toplam geliri üzerinde minimum etki yapmasının beklendiğine yer verildi. Şirket reklama yatırım yapmaya devam ediyor ve reklam destekli geliri yıllık bazda yüzde 12 arttı. Müzik servisi podcast reklam gelirindeki artışın yeniden hızlanarak yıldan yıla yüzde 30′un üzerine çıktığını söyledi.

Gelir bildirimi sonrası Spotify hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yüzde 5’e yakın düşüş kaydetti. Şirket dün premium abonelik ücretini 2 dolara yakın artıracağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu karardan ülkemizdeki kullanıcılar da etkilendi. Yeni zam ile beraber bireysel paket 29,99 TL’den 39,99 TL’ye yükselirken, ikili paket 39,99 TL’den 54,99 TL’ye çıktı. Aile paketi 64,99 TL’ye çıkarken, öğrenci paketi ise 14,99 TL’den 21,99 TL’ye yükselmiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.