Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Kullanıcılarına Podcast Önerileri Sunacak

Müzik servisi Spotify’da kullanıcılar artık podcast önerileri alabilecek.
Spotify Kullanıcılarına Podcast Önerileri Sunacak
HABER GİRİŞ

İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify, her yıl milyonlarca kullanıcıya daha ulaşıyor. Son rakamlara göre uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 270 milyonu geçtiği belirtiliyor ve bunların 124 milyonunun ücretli aboneliğe sahip olduğu biliniyor. Diğer yandan Apple Music ve YouTube Music gibi uygulamalar da Spotify’ın rakipleri arasında öne çıkıyor. Pazarın büyük bölümüne sahip olan şirket, kullanıcı sayısını daha da artırmak adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor.

Uygulamaya geçtiğimiz günlerde çalma listelerindeki şarkıların gizlenmesine olanak sağlayan bir özelliğin geleceği ortaya çıkmıştı. Şirket son yıllarda müzik deneyiminin yanı sıra podcast yayınlarına da fazlasıyla ağırlık veriyor. Geçtiğimiz aylarda Spotify’ın podcast kategorisi için kullanıcı dostu yeni bir arayüz geliştirdiğine tanık olmuştuk. Müzik servisi bu alana olan ilgiyi artırmak adına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Buna göre artık kullanıcılara şarkıların yanı sıra podcast yayınlarına dair öneriler yapılacak.

Podcast için Öneri Sistemi

Podcast için Öneri Sistemi

Bilindiği üzere Spotify, kullanıcılarına yeni müzikler öneriyor ve uygulama içerisinde daha fazla vakit geçirmesini amaçlıyor. Bugüne kadar yapılan öneriler müzikler ile sınırlıydı. Ancak önümüzdeki süreçte kullanıcılara podcast yayınları da önerilecek. Bu yolla mevcut podcast kategorisinin etkileşim oranının artırılması planlanıyor. Öneri sistemi kullanıcıların daha önceden dinledikleri parçalar üzerinden bir algoritma oluşturularak işleyecek.

Uzmanlar bu sayede fazla ilgi görmemiş ancak beğeni toplayabilecek podcast yayınlarının ortaya çıkarılabileceğini belirtiyor. Podcast yayınların yeni kitlelere ulaşmasını isteyen müzik servisi, bugüne kadar ABD, Almanya, İsveç, İngiltere, Meksika ve Brezilya’daki kullanıcılarına yeni çalma listeleri sunuyor. Projeye göre hafta içerisinde kullanıcılara üç adet çalma listesi sunulacak. Sunulan çalma listeleri ‘Haftanın En İyi Podcast Yayınları’ tarzı bir kategori altında gösterilecek.

GCM Yatırım Banner

Bu listeler alanında uzman Spotify moderatörleri tarafından hazırlanacak ve kullanıcılara en iyi deneyim sunulacak. Müzik servisi içerisinde milyonlarca kullanıcı bulunuyor ancak bunların pek çoğunun halen podcast yayınlarından haberi yok. Şirket bu yolla podcast yayınlarına olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor. Bu durum beraberinde yeni iş birliklerinin ve gelir kalemlerinin yaratılmasına yardımcı olabilir. Yetkililer bu aracın geçtiğimiz yıldan beri test edildiğini ve kısa zaman sonra kullanıma sunulacağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.