Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P’nin Öngörüsü Türk Bankaları için Karamsar Oldu

S&P, Amerika’daki bankacılık sektöründe esmeye başlayan sert rüzgarların Türkiye’ye ulaşma ihtimalini yorumladı.
S&P’nin Öngörüsü Türk Bankaları için Karamsar Oldu

New York merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’nin kredi notunu Mısır ve Moğolistan seviyesine çeken S&P, bu kez Türk bankacılık sektörüne ilişkin beklentilerini paylaştı.

Amerika’daki bankacılık sektöründe yaşanan kasırganın Türkiye’ye de ulaşma ihtimalini yorumlayan kredi kuruluşu, Türkiye’deki ekonomi yönetiminin aksine beklentilerini karamsar tuttu.

Türkiye, Mısır, Endonezya, Katar ve Tunus’un bankacılık sektörünü ele alan S&P, global likidite değişikliklerine karşı sıralanan ülkelerin bankacılık sistemlerinin kırılganlık riskinin olduğu çıkarımında bulundu.

S&P analistlerinin raporunda, büyük ekonomilerdeki merkez bankalarının şahin tavrı sürdürdükçe finansman koşullarının sıkılaştığı ve bu ortamda zayıf likiditenin yanı sıra artan maliyetlerin kimi ekonomileri sarstığına dikkat çekildi.

Raporda, “Türk bankalarının artan risk iştahsızlığına, küresel likidite azalmasına ve yüksek finansman şartlarına karşı kırılgan olduklarını değerlendiriyoruz” ifadesi yer aldı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Ayrıca Türkiye’de bankacılık sektörünün yüksek enflasyon ortamında özellikle son yıllarda yükselen konut fiyatları ve aşırı genişleyici para politikası başta olmak üzere ekonomik dengesizliklerle yüzleştiği ortaya kondu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu