Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’nin Öngörüsü Türk Bankaları için Karamsar Oldu

S&P, Amerika’daki bankacılık sektöründe esmeye başlayan sert rüzgarların Türkiye’ye ulaşma ihtimalini yorumladı.
S&P’nin Öngörüsü Türk Bankaları için Karamsar Oldu
YAYINLANMA ZAMANI

New York merkezli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Geçen yıl Türkiye’nin kredi notunu Mısır ve Moğolistan seviyesine çeken S&P, bu kez Türk bankacılık sektörüne ilişkin beklentilerini paylaştı.

Amerika’daki bankacılık sektöründe yaşanan kasırganın Türkiye’ye de ulaşma ihtimalini yorumlayan kredi kuruluşu, Türkiye’deki ekonomi yönetiminin aksine beklentilerini karamsar tuttu.

Türkiye, Mısır, Endonezya, Katar ve Tunus’un bankacılık sektörünü ele alan S&P, global likidite değişikliklerine karşı sıralanan ülkelerin bankacılık sistemlerinin kırılganlık riskinin olduğu çıkarımında bulundu.

S&P analistlerinin raporunda, büyük ekonomilerdeki merkez bankalarının şahin tavrı sürdürdükçe finansman koşullarının sıkılaştığı ve bu ortamda zayıf likiditenin yanı sıra artan maliyetlerin kimi ekonomileri sarstığına dikkat çekildi.

Raporda, “Türk bankalarının artan risk iştahsızlığına, küresel likidite azalmasına ve yüksek finansman şartlarına karşı kırılgan olduklarını değerlendiriyoruz” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türkiye’de bankacılık sektörünün yüksek enflasyon ortamında özellikle son yıllarda yükselen konut fiyatları ve aşırı genişleyici para politikası başta olmak üzere ekonomik dengesizliklerle yüzleştiği ortaya kondu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.