Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’nın Teşvikiyle Hisse Geri Alımları Sürüyor: 25 Milyar TL

Deprem felaketinin ardından SPK’nın hisse geri alım programlarına yönelik getirdiği kolaylıklar sonrası en büyük alımı THYAO yaptı. İşte detaylar;
SPK’nın Teşvikiyle Hisse Geri Alımları Sürüyor: 25 Milyar TL
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli binlerce can kaybıyla sonuçlanan depremler, uzmanlar tarafından asrın felaketi olarak adlandırıldı. Türkiye’nin alarma geçtiği dönemde borsanın işleyişi ile ilgili bazı kritik kararlar alındı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 5 işlem günü kapalı kaldığı süreçte şirketlerin hisse geri alımlarına bazı kolaylıklar getirdi.

Yeni karar ile birlikte şirketlerin Genel Kurul’a gitmeden Yönetim Kurulu kararıyla hisse geri alım programları başlatabilmesi sağlandı. Ayrıca alınan payların geri satılması için 30 günlük süre sınırı getirildi.

BIST 100 Endeksi 5000 Puanın Üstünde

Borsa İstanbul’da istikrarın sağlanması ve düşüşlerin önlenmesi için birçok şirket hisse geri alım programını açıkladı. Alınan önlemler depremden sonra meydana gelebilecek sert düşüşlerin önüne geçti.

Şirketlerin yapmış olduğu pay geri alımları piyasalarda olumlu bir hava oluşmasını sağladı. Yatırımcılar da söz konusu kararlardan pozitif etkilendi.

Analistler, bilanço döneminin devam ettiğini işaret ederek borsanın hala ucuz olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul işleme başladığı Çarşamba günü yüzde 10’luk bir artış yaşasa da devam eden günlerde biraz daha durgunlaştı. Pazartesi günü kapanışını 5148 puandan yapan BIST 100 endeksi, Çarşamba gününü 5149 puan ile tamamladı.

En Büyük Alım Programı Türk Hava Yolları’ndan

81 adet şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden hisse geri alım programlarını açıkladı. Bu çerçevede programların toplam büyüklüğü 25 milyar TL’yi aşarken en büyük hisse geri alım programını 9 milyar TL ile Türk Hava Yolları (THYAO) açıkladı.

THYAO’yu 3 milyar lirayla İş Bankası, 2 milyar lirayla Ereğli Demir Çelik, 1,5 milyar lirayla Halkbank ve Aksa Akrilik izledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.