Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı! Kapanışta Satışlar Geldi

BIST 100 endeksi günün büyük bölümünde alıcılı hareket etse de kapanışa doğru gelen satışlar endeksi aşağı çekti. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı! Kapanışta Satışlar Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, asrın en büyük felaketi olarak adlandırılan depremlerin sonucunda ciddi bir seferberlikle yaraları sarmaya çalışıyor. Söz konusu süreç, piyasaları da doğrudan etkileyerek bir takım değişikliklere işaret ediyor. Borsa İstanbul’da depremin meydana geldiği ilk günlerde sert düşüşler görülse de işlemlere ara verilmemişti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul’dan birçok kritik karar açıklanmıştı. Borsa için depremle şekillenen süreçte hem olumlu hem de olumsuz gelişmelerin aynı anda yaşandığını söyleyebiliriz.

Depremden önce ciddi kayıpların verilmesi, özellikle borsaya yeni katılmış kişilerin güven hissiyatına büyük zarar vermişti. Mevcut durumda borsada kalmayı tercih eden birçok yatırımcının hala soru işareti bulunuyor.

Hisselerini satıp satmama konusunda kararsız kalan yatırımcı sayısının oldukça fazla olduğu tahmin ediliyor.

Borsa İstanbul’da aranın ardından işlemlerin tekrar devam etmesiyle yüzde 10’luk sert bir tepki görüldü. Devam eden günlerde bu tepki yumuşasa da olumlu seyir devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Düzenleyici kurumlar tarafından alınan önlemler, piyasadaki panik havasını oldukça azalttı. Bireysel Emeklilik Fonu’ndaki (BES) hisse oranının artırılması, şirketlerin hisse geri alımlarına stopaj avantajı gelmesi gibi kararlar pozitif havaya katkı sağladı.

Şirketlerin açıkladığı bilançolar da borsaya iyi anlamda etki etmeye devam ediyor. Özellikle bankaların açıkladığı bilançolar dikkat çekse de sanayi tarafında da beklentilerin üstünde kar açıklayan şirketler bulunuyor.

Çimento hisselerindeki hareketliliğe dikkat çeken uzmanlar, bölgedeki faaliyetler doğrultusunda bazı sektörlerde ciddi yükselişler olabileceğini ve bunun devam edebileceğini aktarıyor.

Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı! Kapanışta İşler DeğiştiKaynak: Paratic Piyasalar

Gün içinde olumlu bir performans sergileyerek 5236 puanı gören BIST 100 endeksi, gün sonuna doğru gelen satışlarla yatay yönde hareket etti.

Dün kapanışını 5148 puandan yapan endeks, bugün sadece 0,46 puan artarak günü 5149 puandan gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi 85,5 milyar TL seviyesinde oldu.

Endekste 5250 puan direnç, 5100 ve 5000 puan ise destek konumu olarak karşımıza çıkıyor.

Analistler, dünya genelinde açıklanan veri ve merkez bankası yetkililerinin yönlendirmeleri doğrultusunda şahin para politikasının devam edeceği beklentisiyle küresel pay piyasalarda dalgalı bir seyir olduğunu belirtiyor.

Yarın yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya’da enflasyon ve iş dünyası güven endeksi öne çıkacak.

Borsa İstanbul Günü Yatay Tamamladı! Kapanışta İşler DeğiştiKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında günlük bazda en çok kazandıran yüzde 8,7 ile taş, toprak endeksi olurken en çok kaybettiren yüzde 2,6 ile ulaştırma oldu.

Bankacılık endeksi gün sonunda 1,4 artarken holding endeksi aynı kaldı.

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından bölgede binlerce binanın yıkıldığı ve hasarlı binaların da yıkılacağı açıklandı. Bu kapsamda oldukça büyük bir konut seferberliği yapılacağı açıklandı. Çimento hisseleri de bu doğrultuda günlerdir ralli yapmaya devam ediyor.

Bölgenin büyük bir çoğunluğunda yeniden inşa çalışmaları yapılacağı ve bunun bir süre daha devam edeceği düşünüldüğü için çimento, demir, çelik gibi hisselerde yukarı yönlü hareketliliğin sürmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.