Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’nın Para Cezasına Çarptırdığı Enerji Devinden Savunma Geldi

Geçen hafta SPK tarafından para cezasına çarptırılan NATEN’den konuya ilişkin açıklama geldi. Söz konusu ceza hakkında şirketin tazminat davası açacağı duyuruldu.
SPK’nın Para Cezasına Çarptırdığı Enerji Devinden Savunma Geldi
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), geçen hafta Perşembe günü paylaştığı bülteninde Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş. için verdiği 478 bin 846 lira değerindeki para cezasına ilişkin bugün şirketten açıklama geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan açıklamada, şirketin söz konusu cezaya çarptırılmasında hak ihlalinin olduğu savunması yapıldı.

Şirket açıklamasında, 2 Kasım tarihli ve 2023/67 sayılı SPK bülteninde duyurulan ceza işlemindeki “Halka açılma izahnamesinde yer alan fon kullanım yeri raporunda yazılmamış olmasına rağmen izahnamenin kurulca onaylanmasından kısa bir süre sonra fonun şirketin bağlı ortaklığı konumunda bulunan Margün Enerji Üretim Sanayi ve

Ticaret A.Ş.’ye (Margün Enerji) kullandırılmış olmasının izahnamede yer alan bilgilerin yanlış, yanıltıcı ve eksik olduğu sonucunu doğurması” gerekçesine atıf yapıldı.

Yatırımların şirketin bağlı ortaklığıyla yapılmasının fon kullanım raporunda bildirilmemesinin yatırımcı zararına olmadığı savunuldu.

Açıklamada, “Kurul tarafından onaylanan izahnamede ve fon kullanım raporunda, yapılacak yatırımların yüzde 100 bağlı ortaklığı aracılığıyla da yapılacağı/yapılmasına ilişkin bir bilgiye yer verilmemesi şeklen uygun olmamakla birlikte, yatırımcı zararına veya şirketimiz aleyhine bir durum oluşturmamıştır” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Bu nedenle şirketin ve bağlı ortaklıklarının ayrı ayrı düşünülmeyip, bir bütün olarak görüldüğü, yüzde 100 bağlı ortaklık üzerinden yapılan işlemlerin konsolide finansal tablolara da etkisi olmadığı kaydedildi.

Tazminat Davası Açılacak

Ayrıca SPK’nın şirket için uyguladığı para cezası üzerinden yapılan çarpıtıcı haberlerin yakından takip edildiği, manipülatif paylaşımlardan dolayı ilgili kişi ve kuruluşlara maddi-manevi tazminat davası açılacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Her ne kadar yüzde 100 bağlı ortaklık aracılığıyla da yatırım yapılacağı bilgisi verilmese de şirketimizin halka arzdan elde ettiği gelirin bir kısmının yüzde 100 bağlı ortaklığı aracılığıyla yatırıma çevirmesi neticesinde, aktif büyüklüğünü 2023 yılı 6. ayında 2019 yılı 6. ayına yani halka arza konu finansal tablolarına kıyasla yüzde 4.288, öz kaynaklarını yüzde 7.643, hasılatını yüzde 1.284 ve net karını yüzde 22.928 oranında büyütmüştür. Şirketlerin öz kaynakları ve aktif büyüklüklerindeki artış oranları, yıllık hasılat ve net kar gibi finansal performans göstergeleri yatırımların doğru bir şekilde ve belirtildiği gibi kullanıldığının bir göstergesidir” denildi.

Naturel Enerji Hisse
Kaynak: Paratic Piyasalar

Para cezasıyla karşı karşıya kalan ve hakkında çıkan haberlerle meşgul olan şirket hisseleri güçlü bir pozisyon göstermedi. NATEN koduyla işlem gören şirket hisseleri yatırımcıya yıllık yüzde 140’a yakın oranda kazanç sağlasa da aylık yüzde 18 oranında değer kaybı yaşadı.

Haftalık olarak toparlanma gösteren şirket hisseleri, yeni güne yüzde 2 artıda giriş yaparak TSİ 10.14 itibarıyla 336.25 TL’den işlem gördü.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın