Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Enerji Şirketlerine Acımadı! Ceza Üstüne Ceza Yağdırdı!

2 Kasım tarihinde bültenini paylaşan Sermaye Piyasası Kurulu, 3 enerji şirketine ceza yağdırdı. Bültende, Balatacılar Balatacalık Sanayi ve Ticaret’in tahsisli sermaye artırımı onaylandı.
SPK Enerji Şirketlerine Acımadı! Ceza Üstüne Ceza Yağdırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2 Kasım 2023 tarihli bültenini paylaştı. Bu kez bültende herhangi bir şirketin halka arzına onay verilmezken birçok şirkete, aracı kuruma ve kişiye ceza verildi. Ayrıca borçlanma aracı ihraçları gibi kararlar hakkında da açıklama yapıldı.

SPK, Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret (GESAN), Esenboğa Elektrik Üretim (ESEN) ve Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret (NATEN) şirketlerine ilk halka arzdan elde ettiği geliri kullanım yerlerine ilişkin yapılan inceleme sonucunda, söz konusu şirketlere ve bazı şahıslara idari para cezalarının uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’ye 640 bin 442 lira, Yusuf Şenel, Uğur Yiğit ve Ziya Akbaş’a iki ayrı sebepten sırasıyla; 1 milyon 119 bin 288 lira, 98 bin 194 lira ve 98 bin 194 lira, Naturel Yenilenebilir Enerji AŞ’ye 478 bin 846 lira, Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ’ye 942 bin 65 lira, Ali Gökhan Öztürk ve Muhittin Behiç Harmanlı’ya 872 bin 282 lira ceza verildiği duyuruldu.

Tahsisli Sermaye Artırımına Onay

Kurul, Balatacılar Balatıcılık Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (BALAT) tahsisli sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

Şirketin 50 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 13.377.187 TL olan çıkarılmış sermayesinin toplam 13.500.000 TL ihraç değeri karşılığında tahsisli olarak ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesi onaylandı.

GCM Yatırım Banner

Diğer Kararlar

Azimut Portföy Yönetimi A.Ş Özgün Özel Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verilmesi talebinin olumlu karşılandığı aktarıldı.

SPK Enerji Şirketlerine Acımadı! Ceza Üstüne Ceza Yağdırdı!Kaynak: SPK

SPK, toplamda 12 şirketin borçlanma aracı tahsisi başvurusunu onayladı.

Yapılan incelemeler sonucunda izinsiz foreks işlemi gerçekleştiren 39 internet sitesi hakkında erişimin engellenmesi için hukuki işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

Azimut Portföy Yönetimi A.Ş Özgün Özel Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verilmesi talebinin olumlu karşılandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.