Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Yurtdışı Fon Hamlesi: Ücretlerde İndirim Yapıldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yabancılardan fon teminini sağlamak adına yeni düzenlemeler gerçekleştirdi.
SPK’dan Yurtdışı Fon Hamlesi: Ücretlerde İndirim Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Devlet kurumları tarafından ekonomide istikrarın sağlanması adına birbiri ardına açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve sonrasında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından gelen açıklamaların ardından, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan da duyuru yapıldı.

Açıklamada yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda, yurtdışından fon teminini özendirmek amacıyla yeni düzenlemelere yer verildi. Buna göre şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidildi.

Halka açık olmayan şirketlerin sadece sermaye yoluyla paylarının ilk defa arz edilmesi işlemlerinde kurul ücretlerinde indirimler uygulanacak. Buna göre yurt dışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artırımına konu olan payların nominal değerinin en az yüzde 20’sine tekabül etmesi durumunda yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

SPK’nın açıklamasında göre yurt dışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artırımına konu payların nominal değerinin en az yüzde 40’ına tekabül etmesi durumunda yüzde 90 oranında indirime gidileceği belirtildi.

Açıklamada bu tür başvuruların öncelikli işlemlerden sayılarak ivedilikle sonuçlandırılacağı belirtilirken, yurt dışında ihraç edilecek pay dışındaki sermaye piyasası araçları ihraçlarında alınacak kurul ücretlerinde yüzde 50 oranında indirim uygulanacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Son olarak halka açık olmayan şirketlerin yurt dışında paylarının ihraç edilmesi işlemlerinde kurul ücreti alınmayacağı kararlaştırıldı. Kuruldan yapılan bir diğer açıklamada ise, Borsa İstanbul nezdinde Emtia Pazarı’nın kuruldu ve altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Ekonomide Yeni Düzenlemeler

Bugün ekonomide istikrarın sağlanması ve Türk lirasının teşviki adına çeşitli düzenlemeler yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasını teşvik etme adına gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edileceğini açıkladı. ,

Diğer yandan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise, tüketici kredilerinde vade sınırı, 50 bin TL üzerinde 100 bin TL’nin altında olanlar için 24 ay, 100 bin TL’nin üzerinde olanlar için 12 ay olarak belirlendiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.