Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Piyasa Dolandırıcılığına Karşı Tedbirlerde Değişikliğe Gitti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nde değişiklik yaptı.
SPK Piyasa Dolandırıcılığına Karşı Tedbirlerde Değişikliğe Gitti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan karar ile tebliğin 14’üncü maddesinin birinci fıkrası, “Yasaklı statüdeki sermaye piyasası araçları, 15’inci maddede ve 16’ncı maddenin beşinci fıkrasında belirtilen istisnalar dışında işlem yapma yasağı süresince hiçbir gerekçeyle borsalarda satılamaz.” şeklinde değiştirildi.

Aynı tebliğin 16’ncı maddesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre haklarında işlem yapma yasağı kararı alınmış kişilerin Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki mevcut açık pozisyonlara ilişkin takas ve/veya teminat tamamlama yükümlülüklerinin yatırım kuruluşlarınca yerine getirilmesi durumunda alacaklarını tahsil edebileceği belirtildi.

Yatırım kuruluşlarının da kendilerine söz konusu takas ve/veya teminat tamamlama yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle borçlu olan müşteriler ile yatırım hizmet ve faaliyetleri bağlamında akdedilen sözleşmelerde hüküm bulunması kaydıyla kendi nezdinde yer alan hesaplardaki borçlu müşterilerine ait sermaye piyasası araçlar satılabilecek.

Yeni düzenleme ile “Haklarında işlem yapma yasağı kararı alınmış kişilerin işlem yapma yasağı uygulanmadan önce Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin takas ve/veya teminat tamamlama yükümlülükleri, mezkur fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce doğmuş ve bu yükümlülüklerin yatırım kuruluşlarınca yerine getirilmiş olduğu hallere de uygulanır.” geçici maddesi eklenmiş oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.