Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Deprem Sonrası Borsayla İlgili Yeni Kararlar Aldı

SPK tarafından yapılan açıklamaya göre deprem bölgesinde bulunan müşterileri işlemlerine esneklik getirildi. Ayrıntılar geliyor…
SPK Deprem Sonrası Borsayla İlgili Yeni Kararlar Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili yoğun etkileyen depremde etkilenen vatandaşları ilgilendiren yeni bir karar aldı. Buna göre ilgili illerde ikametgahı, işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterileri ilgilendiren düzenlemeler duyuruldu.

SPK’dan yapılan açıklamada, deprem bölgesinde bulunan müşterilerin kredili işlemler, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VİOP) ve kaldıraçlı işlemlerine esneklik getirildiği ve bugünde açığa satış yasağının devam edeceği belirtildi. Satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulamasının ise sonlandırıldığı duyuruldu.

Yeni ilke kararlarına göre aracı kurumların kendi risk politikalarına uygun düştüğü ölçüde ve müşteri talepleri de olabildiğince gözetilerek, kredili işlemler, VİOP ve kaldıraçlı işlemlerle ilgili mevzuatta yer alan hükümler esnek bir şekilde uygulanabilecek.

Kredili işlemlerle ilgili alınan kararlar 10 Mart’a, VİOP ve kaldıraçlı işlemleriyle ilgili kararlar ise 24 Şubat’a kadar uygulanabilecek.

Açığa Satış Yasağı Sürüyor

SPK dün itibarıyla Borsa İstanbul AŞ pay piyasalarında geçici olarak devreye alınan uygulamalara ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan duyuruya göre açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına devam edilecek. Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulamasının yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bunan göre işlem günü içerisinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlar da açığa satış işlem yasağı kapsamında olacak. Alınan kararlara dair uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olacağı kaydedildi.

SPK ayrıca dün getirilen mülkiyetinde herhangi bir pay bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabileceğine dair uygulamanın bugünden itibaren sonlandırıldığını duyurdu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın