Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan Açıklama: Tahvil İhracı Durduruldu mu?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), şirketlerin tahvil ihraçlarının durdurulduna dair iddialar sonrası açıklamada bulundu. Ayrıntılar geliyor…
SPK’dan Açıklama: Tahvil İhracı Durduruldu mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, şirketlerin tahvil ihraçlarının durdurulduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. SPK’dan konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarının ‘SPK, şirketlerin tahvil ihracını durdurdu’ yönündeki paylaşımları üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Şirketlerin tahvil ihraçlarının durdurulması söz konusu olmayıp, iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadeleri yer aldı.

SPK’nın şirketlerin ihtiyaçları ve taleplerini göz önüne alarak başvuru dosyalarını sonuçlandırdığına dikat çektiği açıklamada, on iki haftada 7 şirketin toplamda 200 milyon avro, 515 milyon dolar ve 5,7 milyar TL tutarında borçlanma tavanı içeren ihraç belgesinin onaylandığı hatırlatıldı.

Şirketlerin borçlanma araçlarına ilişkin bilgilerin, kurulun haftalık bültenlerinde ve sosyal medya hesaplarında paylaşıldığı vurgulandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geçen ay yapılan açıklamada, Hazine’nin tahvil ihracına büyük talep geldiği bildirilmişti. Yılın ilk eurobond ihracına üç katı aşan talep geldiğinin bilgisi verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın