Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: Hazine’nin Tahvil İhracına Büyük Talep

Hazine ve Maliye Bakanlığı yılın ilk eurobond ihracına üç katı aşan talep geldiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca Finansal İstikrar Komitesi Toplantısına ilişkin açıklamada bulundu.
Bakanlık Duyurdu: Hazine’nin Tahvil İhracına Büyük Talep
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eurobond ihracına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada eurobond ihracında 3 milyar dolarlık borçlanma yapıldığı bildirildi.

Duyuruda 2024 yılı dış finansman programı çerçevesinde, dolar cinsinden 2034 vadeli bir tahvil ihracı için 8 Şubat 2024 tarihinde BBVA, Citi, Goldman Sachs ve Morgan Stanley’e yetki verildiği hatırlatıldı. Bu ihracın aynı gün sonuçlandığı belirtilen açıklamada, ihraç tutarının 15 Şubat 2024’te hesaplara gönderileceği bildirildi.

15 Mayıs 2034 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 7,625, getiri oranı yüzde 7,875 olarak gerçekleşirken, ihraca yaklaşık 300 yatırımcının, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdiği kaydedildi.

Tahvilin yüzde 42’si Birleşik Krallık ve İrlanda, yüzde 27’si ABD, yüzde 20’si Orta Doğu, yüzde 6’sı diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 4’ü Türkiye ve yüzde 1’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

Finansal İstikrar Komitesi Toplandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada, Finansal İstikrar Komistesi’nin Bakan Mehmet Şimşek başkanlığında 9 Şubat 2024 tarihinde toplandığı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Toplantıda tüketici kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son dönem gelişmelerin ele alındığı ve bu gelişmelerin finansal istikrara etkilediğinin değerlendirildiği belirtildi. Kredi büyümesinin finansal istikrar ile uyumlu seyretmesi için atılması gereken adımların değerlndirildiğinin bilgisi verildi.

Açıklamada dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyümenin en önemli unsurlarından finansal istikrarın korunması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın