Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK İzinsiz Foreks İşlemi Yapan İnternet Sitelerini Affetmedi

SPK, 10 Kasım 2023 tarihli bülteninde Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik izinsiz foreks işlemi yapan internet sitelerine yaptırım kararı aldığını duyurdu. Detaylar;
SPK İzinsiz Foreks İşlemi Yapan İnternet Sitelerini Affetmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 10 Kasım 2023 tarihli bülteninde Türkiye’de ikamet etmekte olan kişilere yönelik izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen internet sitelerine yaptırım kararı aldığını duyurdu.

SPK’dan 35 İnternet Sitesine Yaptırım Kararı

Söz konusu karar, bültenin “Diğer Yaptırım, Tedbir ve İşlem Yasakları” başlığı altında sunuldu.

Online yöntemlerle izinsiz foreks işlemi gerçekleştiren internet siteleriyle mücadelesini sürdüren SPK, böylelikle toplamda 35 internet sitesine erişim engeli için hukuki işlemleri başlatmış oldu.

Açıklamada, yürütülen incelemeler sonucunda Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen internet sitelerinin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

İşlemlerin, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99’uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

SPK Yaptırım Listesini de Yayımladı

Kurum, işlem başlattığı internet sitelerinin isimlerini de yayımladı. Liste aşağıdaki şekilde:

SPK'nın İşlem Başlattığı Kaçak Siteler
Kaynak: SPK

SPK bülteninde ayrca 3 şirketin halka arzının onaylandığı, 2 şirkete ve 1 kişiye idari para cezası verildiği, 3 şirket için de suç duyurusu yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.