Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SPK Başkanı Borsada İşlem Gören O Sektöre Dikkat Çekti

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarında son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığını ifade etti. Detaylar haberde;
SPK Başkanı Borsada İşlem Gören O Sektöre Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarında son dönemde önemli gelişmeler yaşandığını söylerken gayrimenkul yatırım ortaklıklarının aktif değerinin ciddi seviyelere ulaştığını belirtti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Aktif Değeri Yükseliyor

Borsada işlem görmekte olan gayrimenkul yatırım ortaklıklarının mevcut toplam aktif değerinin 350 milyar TL‘yi bulduğu, piyasa değerleri toplamının ise 220 milyar TL‘yi aştığı bilgisini verdi.

Gayrimenkul yatırım fonlarında 49 milyar TL‘nin üzerinde önemli seviyede bir birikimin gayrimenkul yatırımına yönlendirildiğini ifade etti.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 18. GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Gönül, Türkiye’de mevcut yapı stokunun güçlendirilip yenilenmesi ve kentsel dönüşümün sağlanmasının önemine değinerek sözlerine başladı.

Bunun için gerekli olan finansman kaynağına erişimde sermaye piyasası araçlarının önem kazandığının altını çizdi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Gayrimenkul sektörünün canlı işleyişinin hem ekonomiyi hem de bağlı diğer pek çok sektörü ayakta tutacağına dikkat çekti.

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren kurumsal yatırımcıların, sermaye piyasalarının çok önemli birer aktörü olduğundan bahseden Gönül, “Gayrimenkul yatırım fonlarının mevzuatımıza eklenmesiyle birlikte gayrimenkul yatırım ortaklıkları önemli bir yatırım ve finansman aracına dönüşmüştür.” şeklinde konuştu.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları’ndan Bahsetti

Sermaye piyasalarının gelişmesi ve konuta erişimde yaşanan aksaklıkların giderilmesi amacıyla gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin bir düzenleme taslağının hazırlandığı bilgisini de verdi. ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları’nın kuruluşuna izin veren bu düzenleme ile çoğunluğu konut nitelikli bağımsız bölümlerden oluşacak gayrimenkul projelerini gerçekleştirmek üzere gayrimenkul yatırım fonlarının kurulmasına imkan tanınmasının planlandığını dile getirdi.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu unvanı ile kurulacak bu fonların, portföylerine sadece üzerinde proje geliştirilecek olan arsaları, gayrimenkul projelerini, proje kapsamında geliştirilmiş gayrimenkulleri, nakit yönetimi amacıyla bazı para ve sermaye piyasası araçlarını dahil edebileceklerini belirtti.

Bu yatırım fonlarının kurulmasına izin verilmesinin, Türkiye’de konut arzının artırılmasına katkıda bulunacağını, yatırımcıların gayrimenkul projelerine yatırım yapabilmelerine olanak sağlanarak getiri imkanlarının artırılacağını sözlerine ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu