Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Kritik Türkiye Açıklaması: Kredi Notunu Yükseltebiliriz

Geçtiğimiz günlerde Türkiye için kredi not görünümünü “pozitif”e çıkaran S&P, bazı şartlar sağlanırsa kredi notunu da yükseltebileceklerini açıkladı. İşte detaylar;
S&P’den Kritik Türkiye Açıklaması: Kredi Notunu Yükseltebiliriz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin yeniden dengelendiğine yönelik işaretlerin yükseldiğini belirten Gill, Türkiye’nin kredi notu görünümünü “pozitif”e yükselttiklerini hatırlattı.

“Gelişmekte Olan Piyasalara Bakış: Türkiye 2024 Görünümü” isimli toplantısında Türkiye’nin son dönemde ekonomik istikrarın sağlanması için aldığı kararlar değerlendirildi. Frank Gill, Türkiye ekonomisinin dengelendiğine yönelik artan bulguları yansıtacak biçimde Türkiye’nin “B” olan kredi notunu korurken, kredi not görünümünü olumlu yönde yükselttiklerini paylaştı.

“Notu Yükseltebiliriz”

Gill, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulanmaya başlanmasının, tasarrufların artmasının, tüketimin yavaşlamasının ve ithalatın azalmasının fayda sağlamaya başladığı yönünde bulgular olduğunu söyledi.

Temel senaryolarının Türk ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağı yönünde olduğunu ifade eden Gill, kredi notunun yükseltilebilmesi için aradıkları şartlara da değindi.

Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış ve Türkiye’deki kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu yükseltebileceklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türk Bankaları Yeterli Sermaye Tamponlarına Sahip

S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz ise Türk bankalarına yönelik konuştu.

Türk bankalarının yeterli sermaye tamponlarına sahip olduğunu, fakat para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bir miktar sermaye kaybı öngördüklerini belirtti. Bunun yönetilebilir olacağını vurgulayan Ozyavuz, bankaların çoğunun son iki yıldır ihtiyaç halinde kullanabilecekleri ücretsiz provizyon ayırmasının rahatlatıcı bir faktör olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.