Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den ABD Ekonomisine İlişkin Durgunluk Açıklaması

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Global, ABD ekonomisinde durgunluk risklerinin hafiflediğini belirtti. Ayrıntılar haberde...
S&P’den ABD Ekonomisine İlişkin Durgunluk Açıklaması
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından ABD ekonomisine ilişkin yeni bir değerlendirme yapıldı. Konuyla ilgili raporda ekonomide resesyon görülme risklerine ilişkin tahminler yer aldı.

Kredi derecelendirme kuruluşu, ABD’de gelecek 12 ay içerisinde durgunluk görülme olasılığının azaldığını bildirdi. Bu riskin geçen yılın ortasından bu yana azaldığı ancak yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Raporda enflasyonun düştüğü ve iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğine vurgu yapılırken, harcama büyümesine yönelik kısa vadeli herhangi bir döngüsel artışın ekonominin temeldeki büyüme potansiyeli ile sınırlı olduğu belirtildi.

S&P temel riskler olarak Orta Doğu’daki gerilim, Federal Rezerv’in parasal genişlemeye geçmesi sonrası potansiyel canlanma olasılığını gösterdi. Derecelendirme kuruluşunun ABD baş ekonomisti Satyam Panday, öncü göstergeler göz önüne alındığında, gelecek çeyreklerde trendin altında bir büyüme beklediklerini söyledi.

FED, Mart 2022’den itibaren faiz oranlarını artırdı ve yüzde 5,25-5,50 aralığına taşıdı. Dün ise FED’in takip ettiği enflasyon göstergesi çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi (PCE) Aralık ayı verileri açıklandı. PCE verisi yıllık bazda yüzde 2,9 olarak gerçekleşti ve yüzde 3 olan beklentinin altında kaldı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın