Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global’den Türk Bankacılık Sektörüne İlişkin Değerlendirmesi

S&P Global son dönemde politikalardaki normalleşmeye dikkat çekti ve Türk bankalarına yönelik risklerin azaldığını bildirdi. Detaylar şöyle...
S&P Global’den Türk Bankacılık Sektörüne İlişkin Değerlendirmesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye’deki bankacılık sektörüne ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu. Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, para ve düzenleyici politikaların normalleşmesine vurgu yapıldı.

Türk bankalarına yönelik dengesizliklerin ve yeniden finansman risklerinin bir miktar istikrar kazandığı belirtildi. Bankacılık sektörüne ilişkin ekonomik ve sektörel risk eğilimlerine ilişkin görüşlerin “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

S&P Global açıklamasında, yeni ekonomi ekibinin kademeli olarak politikaları sıkılaştırmaya ve alışılmışın dışındaki önlemleri kaldırmayı sürdürmesi halinde, orta vadede ekonomiyi yeniden dengeleyebileceğini belirtti.

Açıklamanın devamında, “Bu, düzenleyici çerçevenin daha da basitleştirilmesiyle birlikte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın güvenilirliğini yeniden tesis edebilir ve bankaların finansmanı üzerindeki baskıyı azaltabilir.” ifadeleri yer aldı.

S&P Global, kısa vadede risklerin, özellikle Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun hâlâ zayıf olması nedeniyle yüksek olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Jeopolitik riskteki artış veya mevcut ortodoks politikaların tersine çevrilmesinin finansal istikrara zarar verebileceği uyarısı yapıldı.

Değerlendirmede, bunun yabancı yatırımcı duyarlılığının zayıflaması ve yurt içi güvenin azalması, mevduat dolarizasyonunun geri çekilmesi ve lira üzerinde ilave baskı yaratılması yoluyla gerçekleştirilebileceğine yer verildi.

S&P Global, Haziran ayından bu yana politika faizinde toplam 2.650 baz puanlık keskin artışın, seçici kredi sıkılaştırması ve bazı makroihtiyati tedbirlerin kaldırılmasının iç talebi daralttığını belirtti.

Raporda, ek faiz artırımlarına ilişkin temel senaryo kapsamında, nominal kredi büyümesinin önümüzdeki birkaç çeyrekte keskin bir şekilde yavaşlayacağı beklentisine yer verildi.

Derecelendirme kuruluşunun değerlendirmesi, geçen hafta TCMB tarafından alınan son faiz kararını takip ediyor. TCMB son toplantısında 500 baz puanlık artırım yaptı ve politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.