Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global: Türkiye’de Bütçe Açığının Azalmasını Bekliyoruz

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’den Frank Gill, Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
S&P Global: Türkiye’de Bütçe Açığının Azalmasını Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yabancı finans kuruluşları, yatırım şirketleri ve bankalardan Türkiye’ye yönelik değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye için yaptığı açıklamada ekonomik politikalarda önemli bir dönüşüm olduğunun söylenebileceğini belirtti.

Yeni dönemde daha fazla uygulanabilir politikalara geçildiğini, ekonomi yönetiminin “yumuşak iniş” senaryosu üzerine çalıştığını aktardı. Dolar/TL kurunun stabilize edilmesinin gerekebileceğini, bunun ciddi anlamda zor bir süreç olacağını paylaştı.

S&P Global, 29 Eylül’de Türkiye’ye yönelik yeni raporunda kredi notunu “B” olarak teyit ederken kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı.

“Bankacılık Sektörü Çok İyi Yönetiliyor”

Frank Gill, Türkiye’de bankacılık sektörünün çok iyi yönetildiğini ifade etti. Ayrıca Gümrük Birliği içerisinde iyi bir ticari ortak olmasının ve genç nüfusa sahip olmasının güçlü yönler olduğunu vurguladı.

Türkiye’deki negatif faiz oranlarının, Türk lirasına olan güveni sarsan volatil ortamın ve Merkez Bankası’nn rezervlerindeki durumun zayıf yönler olarak sıralanabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Hedefler Daha Gerçekçi”

Gill, Orta Vadeli Program’daki (OVP) hedeflere değindi. Kendi tahminleri ile OVP arasındaki en büyük farkın büyümede olduğunu söyledi. Türkiye’nin kısa vadede döviz rezervini artırabileceğini, fakat 2024 boyunca yüksek enflasyon ortamının öne çıkabileceğini paylaştı.

2023’te bütçe açığının azalmasını beklediklerini, Türkiye’de ekonomi politikalarında önemli bir dönüşüm olduğunu aktardı.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki para politikasını çok yakından takip ettiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.