Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu Ülkesine Dönen Suriyelileri Açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'den Suriye'ye dönenenlerin sayını açıklarken, ülkenin kimsenin göçmen deposu olmadığını vurguladı. Detaylar haberde...
Soylu Ülkesine Dönen Suriyelileri Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde düzenlenen “13. Göç Kurulu Toplantısı”nın açılışında kaç Suriyeli mültecinin ülkesine döndüğünü açıkladı.

Soylu, göçmenlerin girişlerinden misafir edilmelerine, eğitimlerinden çalışmalarına, uyumlarından geri dönüşlerine kadar her süreci bütüncül bir politikayla ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye’nin tutarlı bir göç politikası olduğunu söyleyen Süleyman Soylu, zor bir coğrafi koşul olmasına rağmen bunun başarılıyla yönetebildiğini belirtti. Göçün küresel bir gerçek ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ifade etti. Bazı kesimlerin bu konuyu seçim bileti olarak gördüklerini, bunun siyasi istismarıyla ilgilendiklerini ve küçük hesaplar peşinde olduklarını aktardı.

529 Bin Suriyeli Ülkelerine Geri Döndü

Bakan Soylu, Batılı devletlerin göç konusuna dün kurulmuş çadır devleti gibi baktıklarını söyledi. Türkiye’de uygulanan politikalar sayesinde şu ana kadar 529 bin Suriyelinin ülkelerine geri döndüğünü söyledi. İnsanların ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağladıklarını belirtti. 6 milyon kişinin Suriye’nin kuzeyinde güvenli hale gelen bölgelerde kaldıklarını bildirdi.

Afgan kaçak göçmenler konusuna değinen Bakan, 2019’da 201 bin, geçen yıl 70 bin bu yıl ise halen 94 bin göçmenin yakalandığını söyledi. Sınırda 234 bin kişinin engellendiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Soylu, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de 10 milyon Suriyeli olduğuna dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Ayrıca İstanbul’da Suriyeli sayısının ise 551 bin 829 olduğunu ve yabancıların ikamet alanlarına sınırlama getirildiğini duyurdu.

“Türkiye Kimsenin Göçmen Deposu Değil”

Avrupa ülkelerinin göçmenlere yönelik acımasız uygulamalarına değinen Soylu, Türkiye’nin kimsenin göçmen deposu olmayacağını ifade etti. Ülkenin göç konusundaki tavrının net olduğunu bildirdi. Gitmek isteyenin istediği yere gidebileceğini, kimsenin göçmen bekçisi olmadıklarını ekledi.

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik uygulamaları hakkında Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komisyonu’nun, Avrupa Birliği Komisyonu’na gönderdiği mektuba değinerek 11 kişinin öldüğü geri itilme vakasından tazminata mahkum edildiğini söyledi. Yunanistan’ın Avrupa’yı bile utandırır hale geldiğini aktardı.

Yunanistan’ın insanlık dışı davranışlarının hem görüntüler hem de uluslararası raporlar ile gözler önüne serildiğini ekledi.

Türkiye’de Kayıt Altına Alınan 3 Milyon 652 Bin 134 Suriyeli Var

Mülteciler Derneği’nin “Türkiye’deki Suriyeli Sayısı Eylül 2022” başlıklı yayımladığı raporda 22 Eylül itibariyle ülkede kayıt altına alınan 3 milyon 652 bin 134 kişinin olduğu saptandı.

Bunların yüzde 71,4’lük oranının kadınlardan ve çocuklardan oluştuğunu bildirdi. Suriyeli erkeklerin sayısının Suriyeli kadınlar 276 bin 572 kişi fazla olduğu ifade etti. Kayıtlı Suriyelilerin yaş ortalamalarının 21,9 olduğunu aktardı. Kişi sayısının geçen aya göre 168 kişi azaldığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın