Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu Duyurdu: Yabancılara İkamet İzni Sınırlandırıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da toplam 10 ilçede yabancılara ikametin yasaklandığını duyurdu. Detaylar haberde;
Soylu Duyurdu: Yabancılara İkamet İzni Sınırlandırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ndeki İstanbul Göç Değerlendirme Toplantısı’na başkanlık eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mülteci ikameti hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantıda alınan kararları paylaşan Soylu, İstanbul’da yabancıların ikamet alanlarına sınırlama getirildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanı, Türkiye’deki Suriyeli sayısının 10 milyon olduğu söylentilerinin aksine, gerçek rakamın 3 milyon 646 bin 278 olduğunu açıkladı.

Koruma kapsamına alınanlarının sayısının 321 bin 52 olduğunu ekledi. İstanbul’daki Suriyeli sayısının ise 551 bin 829 olduğunu paylaştı.

Esenyurt ve Fatih’in tüm yabancı oturumuna kapalı olduğunu hatırlatan Soylu, İstanbul’da 8 ilçede daha yabancılara ikamet kaydının kapandığını açıkladı.

Yabancıların ikamet etmesinin yasaklandığı ilçeler; Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Sıralanan ilçelerde yeni bir yabancı kaydının yapılmayacağının altını çizen Soylu, kimi istisnai durumların göz önüne alınacağını söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Artık bu ilçelerde yeni bir yabancı kaydı yapılmayacak. İstisnası ne? Öğrenciyse, o ilçedeyse üniversitesi, orayı kazanmışsa olabilir veya yatırımcı olarak ev almışsa bu olabilir. Onun dışında bir de hastalık meselesi var. Yani aile bütünlüğü açısından sağlık meselesi. Onun dışında Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu yabancı oturumuna kapatılmıştır. Burada iki ilçemiz de önceden vardı, Esenyurt ve Fatih. Böylece Esenyurt ve Fatih’le beraber 10 ilçe bundan sonra gelebilecek yabancı oturumuna, ikamete kapalıdır.”

İstanbul’da 1200 Mahalle Yabancılara Kapatıldı

Bakan Soylu, dünyada en yoğun mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye’de yabancıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasını önleme mesajı verdi.

Bu yüzden ciddi bir yabancı nüfusu barındıran İstanbul’da 1200 mahallenin yabancı ikametine kapatılacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Ülkemizde yabancıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önlenmesi amacıyla yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25’i geçtiği toplam 781 mahalle tüm yabancılar için ikamete kapatılmıştı. 1 Temmuz 2022 tarihinden olan oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacaktır. Böylelikle yaklaşık 1200 mahalle ikamete kapatılmış olacaktır.”

“Kaçak Göçle Mücadele Sürüyor”

Türkiye’nin kaçak göçle mücadele ettiğini söyleyen Soylu, göçün kaynağında durdurulması gerektiğini savunarak, “Örneğin kaynağı neresi Afganistan… Bunu nasıl durdurabiliriz. Etkili sınır güvenliği tedbirleri almak. Ne yaptık, sınır duvarları, optik kuleler… Kaçak göçü engellemek için bir mücadele yaptık” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.