Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sorunların Çözümü için Rusya’dan Ortak Payda Mesajı

Rusya, bugün gerçekleştirilen G20 Bakanlar Toplantısı ile ilgili açıklama yayımladı. Sosyal ve ekonomik sorunların çözümü için “ortak payda” mesajı verildi.
Sorunların Çözümü için Rusya’dan Ortak Payda Mesajı
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bugün G20 Bakanlar Toplantısı’nda Ukrayna işgali sonrası Batı ile yaşanan gerilimle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu.

Ukrayna’daki savaşa yönelik eleştirilere tepki gösteren Lavrov’un ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi.

Bakanlık açıklamasında, G20 toplantısında birçok Rus ortağın Moskova’yı izole etmenin kabul edilemez olduğuna işaret ettiği aktarıldı. Tek yönlü yaptırımların olumsuz sonuçlarının olduğu söylendi.

Batı’nın kışkırttığı yüzleşmeye rağmen sosyal ve ekonomik sorunların çözümü için “ortak payda” mesajı verildi. G20 toplantısı için diplomatik yolda iki temel konuya dikkat edilmesi gerektiği söylendi.

Bunlar, devletlerin çok taraflı işbirliğinin güçlendirilmesi ile gıda ve enerji güvenliğindeki zorluklara ortak yanıt verilmesi olarak açıklandı.

Demokratikleşme ve Çözüm için Çok Kutuplu Dünya Yapısına İhtiyaç Var

Bakanlık açıklamasında sık sık çok kutuplu dünya yapısı vurgulanarak, dünya düzeninin çok merkezli yapısını teşvik etme ihtiyacının olduğuna değinildi.

Bu dünya düzeni sayesinde küresel çapta demokratikleşmeye gidileceği söylendi. Ayrıca gelişmekte olan ülke sorunlarını çözmek için de geniş bir diyalog angajmanına işaret edildi.

Bakanlık, 2014’te Ukrayna’da yaşanan ayaklanmalara atıfta bulunarak;

“Batı’nın Ukrayna’daki olayları çarpık yorumu ışığında, ABD ve AB’nin doğrudan müdahalesiyle gerçekleşen 2014 darbesinin ardından bu ülkede yaşanan krizin nedenleri ayrıntılı olarak açıklandı” şeklinde değerlendirme yaptı.

Ayrıca gıda ve enerji kaynaklarına erişimde Rusya’nın katkı sağlamaya hazır olduğu vurgulanarak şöyle açıklama yapıldı:

“Yakıt ve enerji ürünleri pazarlarının devam eden çeşitlendirilmesi, tahıl arzını artırma planları ana hatlarıyla açıklandı. İkili düzeyli yoğun temaslarda Dışişleri Bakanı, Asya, Afrika ve Latin muadilleriyle Amerika’da ayrı toplantılar yaptı.”

Dışişleri bakanlığı, bugünkü toplantıyı 15-16 Kasım tarihlerinde Bali’de yapılacak G20 zirvesine giden yolda önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu