Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Batı Ekonomik Sorunları Çözme Şansını Kaçırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, G20 bakanlar toplantısında, Batı’ya tepki gösterdi. Tahıl krizinin çözümü için ise hazır olduklarını söyledi.
Lavrov: Batı Ekonomik Sorunları Çözme Şansını Kaçırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenecek olan G-20 Dışişleri Bakanları toplantısı; Ukrayna savaşı, gıda ve enerji güvenliği, iklim değişikliği ve küresel ekonomi gündemiyle başladı.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, toplantının başında yaptığı konuşmada direkt olarak savaşa değindi.

Sorunların çözümü için G20’nin bir yol gösterici olduğunu söyleyen Marsudi, “Savaşı bir an önce bitirmek ve farklılıklarımızı savaş alanında değil, müzakere masasında çözmek bizim sorumluluğumuzdur.” ifadesini kullandı.

Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da katılım sağladı.

“Türkiye ile Tahıl Konusunu Görüşmeye Hazırız”

Batı’nın küresel ekonomik sorunları çözme şansını kaçırdığını söyleyen Lavrov, Ukrayna’daki savaşa yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Batı’nın Ukrayna’nın Rusya’yı yenmesini istemesi nedeniyle artık Batı ile konuşacak bir şey kalmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Rusya’yı dünya sahnesinde tecrit etmeye çalıştığını hatırlatarak, Batılı ortakların G20’nin yetkisini takip ederek dünya ekonomisi sorunlarıyla uğraşmayı bıraktığını aktardı.

Ardından sözü tahıl meselesine getirdi. “Türkiye ve Ukrayna ile tahıl konusunu görüşmeye hazırız” diyen Lavrov, görüşmelerin tarihi hakkında bir fikri olmadığını söyledi. Konuşmasında, “Bütün çözümlerimiz var. Ukrayna tahılından bahsediyorsak, o zaman Ukrayna limanlarını açmalı, mayınlardan temizlemeli veya mayın tarlalarından güvenli geçiş sağlamalı.” ifadesine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.