Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sonuç Geldi: İşte Kripto Yatırımlarında En Çok Kazanan Ülke!

Chainalysis, geride kalan yıl genelinde kripto para piyasası yatırımlarından en çok kazanç elde eden ülkeyi ve genel sıralamayı açıkladı. Detaylar haberde;
Sonuç Geldi: İşte Kripto Yatırımlarında En Çok Kazanan Ülke!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, ilgi çeken araştırmalarına bir yenisini ekledi ve son araştırma raporunu yayımladı. Analiz firması, tüm kripto piyasası yatırımcılarının 2023 yılı boyunca toplamda 37,6 milyar dolar kazanç elde ettiğini tahmin etti.

Kripto para piyasaları 2023 yılı boyunca, bir önceki yıl gerçekleşen çalkantılı sürecin ardından bir toparlanma dönemi yaşadı ve bu durum, pek çok kripto varlığın fiyatında ve genel piyasa duyarlılığında iyileşmelere tanıklık edilmesini sağladı.

Kripto Yatırımcıları 2023’te Ne Kadar Kazandı?

Bu olumlu havayla birlikte tüm kripto yatırımcıları, toplu olarak yıl boyunca 37,6 milyar dolar civarında kazanç elde etti.

Bu rakam, 2021’deki yükseliş piyasası sırasında görülen 159,7 milyar dolarlık kazançtan oldukça küçük olsa da, 2022’de 127,1 milyar dolar olarak tahmin edilen kayıplardan kayda değer bir toparlanma anlamına geliyor.

Yıllara Göre Kripto Kazançları
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis, ilginç bir şekilde, iki yıl arasında kripto varlık fiyatlarındaki benzer büyüme oranlarına rağmen 2023’teki toplam kazancın 2021’dekinden daha düşük olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bunun arkasındaki nedenin, 2023’te yatırımcıların, 2021’den farklı olarak, fiyatların daha önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerini aşamaması nedeniyle daha fazla fiyat artışı öngörmesi ve kripto varlıklarını nakde dönüştürme konusunda azalan bir eğilim sergilemesi olabileceği üzerinde duruluyor.

Rapora göre kripto kazançları, yıl boyunca göreceli bir istikrar gösterirken, Ağustos ve Eylül aylarında art arda iki ay kayıp yaşadı. Bununla birlikte, kazanımlar daha sonra önemli ölçüde arttı ve Kasım ile Aralık ayları önceki ayların tamamını gölgede bıraktı.

ABD 1 Numara! Türkiye 10. Sırada!

Analiz şirketi, kazançlarına göre ülkelerin sıralamasını da verdi. Amerika Birleşik Devletleri, 9,36 milyar dolar olarak tahmin edilen kazancıyla, kripto para birimi kazanç tablosunda önemli bir farkla hakimiyet kurdu.

İngiltere, tahmini 1,39 milyar dolarlık kripto kazancıyla ABD’nin ardından listede ikinci sırayı aldı.

Chainalysis ayrıca, özellikle Vietnam, Çin, Endonezya ve Hindistan gibi Asya’daki çok sayıda üst ve alt-orta gelirli ülkenin, her biri tahmini kazançta 1 milyar doları aşan önemli kazançlar elde ettiğini ve dünya çapındaki sıralamada ilk altı içinde yer aldığını gözlemledi. Türkiye’nin ilk 10 içinde yer alması da dikkat çekti!

2023'te Kriptoda En Çok Kazanılan Ülkeler
Kaynak: Chainalysis

Uzmanlar bu durumun, Chainalysis tarafından daha önce yayımlanan ve bu gelir gruplarındaki ülkelerin, özellikle de düşük orta gelirli ülkelerin, son ayı piyasası sırasında bile oldukça dirençli kalan güçlü bir kripto benimsemesi sergilediğini vurgulayan bir raporla uyumlu olduğuna dikkat çekti.

Raporun devamında şu ifadelere yer verildi: “Şu ana kadar 2023’ün olumlu eğilimleri 2024’e de taşındı; Bitcoin gibi önemli kripto varlıklar, Bitcoin ETF onayları ve artan kurumsal benimsenme sonrasında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu eğilimler devam ederse, 2021’de gördüklerimize benzer kazanımlar görebiliriz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.