Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son İşlem Gününde Borsa Toparlanırken Hisseler Ne Durumda?

Borsada düşüşlerin devam edip etmeyeceği merak edilirken haftanın son gününde toparlanma başladı. Hisseler ne durumda? İşte detaylar;
Son İşlem Gününde Borsa Toparlanırken Hisseler Ne Durumda?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada yüksek kayıplar devam ediyor. Yatırımcılar heyecanlı ve tatmin edici 2022 yılının ardından kendini kırmızı ve aşağı yönlü grafiklerin arasında buldu. 3 Ocak’ta başlayan sert düşüşler haftanın son işlem gününe kadar devam etti. Bugün borsanın düşüş eğilimli hareketten kurtulması yatırımcılara rahat bir nefes aldırdı.

Perşembe günü yaşanan sert düşüşler, uzmanların da borsayla ilgili tahminlerini de olumsuz yönde yapmasına neden oldu.

Uzmanlar, borsanın Ocak – Şubat aylarında durgun geçebileceği konusunda yatırımcıları uyarmıştı. Borsaya katılan yatırımcı sayısının oldukça yüksek seviyelere çıkması da borsanın yeni yılda beklenmedik ani düşüşler sergilemesine neden oldu.

Kriptolardaki durgunluk, altındaki düşük kazanç oranları insanların 2022’de borsadaki yüksek getirilere odaklanıp borsaya yönelmesine ortam hazırladı. Tecrübesi az olan yatırımcılar panik satışları yaparak borsada soğuk rüzgarlar esmesine sebebiyet verdi.
Son İşlem Gününde Borsa Toparlanırken Hisseler Ne Durumda?

Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Geçen yılı 5509 puandan kapatan BIST 100, 3 Ocak’tan itibaren sert düşüş sergilemeye başlamıştı. Perşembe günü iki defa devre kesici uygulandı ve yatırımcıların soru işaretleri daha da arttı.

Güne 5120 puandan başlayan endeks, gün içinde toparlanmayı başardı ve günlük yüzde 1,7 oranında arttı. Saat 15:00 itibarıyla 5204 puanda bulunan endeks haftalık istatistiğinde hala yüzde 4,8 ekside yer alıyor.

Borsadaki hareketliliğin ana kaynağı, 2022’nin son aylarında gerçekleşen halka arzlar, siyasi gerilimler, seçim endişeleri ve yurt içi faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar, yatırımcıların panik ortamında bulunduğunu, borsanın zamanla toparlanacağını belirtiyor.

En Çok Artan ve Düşen Hisseler

Son İşlem Gününde Borsa Toparlanırken Hisseler Ne Durumda?Kaynak: Paratic Piyasalar

Günlük bazda borsadaki hareketliliğe rağmen günlük yüzde 10 artan şirketlere baktığımızda Hidropar Hareket Kontrol Teknoloji 61,65 TL, SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri 42,58 TL, Senkron Güvenlik 30,73 TL, Döktaş Dökümcülük 56 TL, Ege Gübre 104 TL, Oncosem Onkolojik Sistemler 23,2 TL’de işlem görüyor.

Borsada gün içinde en büyük kayba uğrayan şirketler ise yüzde 10 ile Viking Kağıt, yüzde 9,4 ile DYO Boya, yüzde 7,6 ile Martı Otel olarak karşımıza çıkıyor.

Yatırımcıların en çok takip ettiği hisselerde hareketlilik sürüyor. Günlük bazda performanslar incelendiğinde;

Sasa Polyester yüzde 3,4 artıda 95 TL’de

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri yüzde 10 artıda 42,5 TL’de

Aselsan yüzde 3,7 artıda 61 TL’de

Erdemir yüzde 0,5 ekside 40 TL’de

Türk Hava Yolları yüzde 3 artıda 139 TL’de

Hektaş yüzde 3 artıda 33 TL’de

Tüpraş yüzde 1,4 artıda 494 TL’de

Petkim yüzde 2,3 artıda 18,7 TL’de

Yeni yılın ilk haftasında borsadaki hareketlilik yatırımcıların endişesinin artmasına neden oldu. Ancak haftanın son gününde gerçekleşen pozitif hareketlilik iyimser tahminlere ortam hazırladı.

Yatırımcılar önümüzdeki haftadan itibaren seyrin nasıl olacağını merak ederken BIST 100’deki toparlanma biraz olsun rahatlatmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.