Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Düşüşün Hızlanmasıyla Endeks Devre Kesti!

Rekorlarla dolu bir yıl geride kalırken 2023’e de olumlu başlayan borsada 5 Ocak tarihinde 2.kez devre kesici uygulamaya girdi. İşte detaylar;
Borsada Düşüşün Hızlanmasıyla Endeks Devre Kesti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılın ilk haftasında borsada soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor. 2022’de yurt içi bazında en çok kazandıran yatırım aracı olmayı başaran borsa, 2023’te yatırımcılarda birçok soru işareti oluşturacak dalgalanmalar yaşadı. Bugün borsadaki yüzde 5’lik sert düşüşün ardından endeks devre kesti. BIST 100’de meydana gelen düşüşler kaygı seviyesini artırırken yatırımcılar bulanık ortamın devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

2023’ün henüz başında açıklanan orta gelirlilere konut kampanyası, seçim süreci, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar ve siyaset tarafında meydana gelen gelişmeler gibi yurt içi faktörler borsadaki seyri etkileyen en önemli başlıklar arasında sayılıyor.

Son günlerde hükümet kanadından özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında yaşanan gerginliklerin, soruşturma iddialarının ve karşılıklı sert atışmaların sonucunda borsanın siyasi gerilimi sevmediği apaçık görülüyor. Söz konusu gelişmelerin ardından borsada sert satışlar görüldü ve borsadaki kayıplar ciddi oranda arttı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Uzmanlar, borsadaki dalgalanmaların normal karşılanması gerektiğini, yurt içinde yaşanan gelişmelerin etkisinin borsayı kısa vadede etkileyebileceğini, ancak toparlanmanın tekrar başlayacağını savunuyor.

Yine de İmamoğlu’nun dahil olduğu soruşturma kapsamında ilerleyen süreçlerde meydana gelecek yasal aşamalar ve karşılıklı açıklamaların piyasalardaki stres seviyesini artıracağı kaçınılmaz olarak görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Yıl içinde özellikle siyasi gelişmelerin borsaya etki edeceğine vurgu yapan uzmanlar, seçim tarihlerinin ve bu zaman dilimindeki beklenmedik hamlelerin borsayı doğrudan etkileyebileceğini savunuyor.

Söz konusu gelişmeler, yurt içindeki yatırımcıların paniklemesine neden oluyor ve bu da ciddi bir satış baskısı oluşmasına ortam hazırlıyor.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Kaynak: Paratic Piyasalar

2022 yılını 5509 puandan tamamlayan ve neredeyse sayısız rekora imza atan BIST 100, yeni yılın ilk günlerinde de yukarı yönlü seyrine devam ederek yatırımcıların iştahını kabartmıştı. Ancak 3 Ocak tarihinden sonra satışların görüldüğü endekste sert düşüş başladı. BIST 100 saat 17:00 itibarıyla günlük yüzde 5 kayıpla 5246 puanda düştü ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden saat 17:09:16 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin uygulamaya girdiği belirtildi.

Geçtiğimiz gün hükümet yetkilileri tarafından açıklanan orta gelirliye yönelik konut kampanyası inşaat ve gayrimenkul sektörlerini doğrudan etkilemişti.

Piyasalarda konut kampanyasının ardından ellerindeki hisseleri satıp peşinat için likidite sağlama çabasına giren yatırımcıların olduğu konuşulsa da uzmanlar durumun gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Yeni Yatırımcılar Borsayı Nasıl Etkiliyor?

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) borsada yatırımcı sayısının Aralık 2022’de 3 milyon 766 bin 444’e çıktığını duyurmuştu. Uzmanlar, yeni gelen yatırımcıların yurt içinde meydana gelen gelişmelerden dolayı fiyatlamaya olan etkisinin oldukça yüksek olduğunu vurguluyor.

Eski yatırımcılar kar realizasyonuna giderken en büyük tehlikenin deneyimi daha az olan yeni yatırımcıların “Bu borsa hep yükselmiyormuş” şeklinde düşünüp paniğe kapılarak satış reaksiyonuna girme ihtimali olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar konuyla ilgili tahminlerini belirtirken bir ihtimal Ocak – Şubat aylarını kapsayan süreçte endekslerin yatay kalabileceğini, diğer bir ihtimalin ise yabancı yatırımcıların özellikle banka hisselerinde alıcı tarafta saf tutabileceğini aktarıyor. Bu durumun da piyasalardaki derinliği artırabileceği düşünülüyor.

2022’nin son aylarında gerçekleşen halka arzların yatırımcıların portföyündeki hisselerden çıkmasına, halka arz edilen taze şirketlere yönelmesine neden oldu. Bu durum, endekslerde hareketlilik ve geçişlerin görülmesine, satışların artmasına ortam hazırladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.