Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Societe Generale: Resesyona İhtiyacımız Var

Societe Generale stratejisti, FED'in sıkılaşma politikası ve ekonomide resesyon endişelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Societe Generale: Resesyona İhtiyacımız Var
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan Societe Generale stratejisti Manish Kabra bugün Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Kabra; FED’in (Federal Rezerv Bankası) her zamankinden daha agresif davranması gerektiğini aktararak, enflasyonun kontrolden çıktığını vurguladı.

Merkez bankaları küresel enflasyon krizini agresif faiz artışları ile çözmeye çalışıyor. Fed ise bu süreçte parasal sıkılaşma ile birlikte faiz artırımı uyguladı. Küresel döngü yavaşladıkça zayıf gelen verilere rağmen faiz artırımlarına devam ettiğini aktaran Kabra, piyasalarda endişenin hakim olduğunu belirtti.

Geçmiş zamanlarda böyle bir tabloya rastlanmadığını söylen stratejist, bu tarz uygulamaların ardından hisselerde ani düşüşler yaşanabileceği konusunda uyardı. Kabra, “Enflasyon kontrolden çıkıyor, döngünün sonlarına yaklaştık, ABD tahvil getirilerinde tarihin en hızlı artışı gerçekleşti.” dedi.

FED’in 28 yıl sonra ilk faiz artırımının ardından getiri eğrisinin terse dönüşünü sıra dışı olarak nitelendirdi ve hisse senetlerinde bu seviyelerin hiç görülmediğini dile getirdi.

FED, 16 Mart 2022’de 25 baz puan faiz artırarak 2018 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez faiz artışı yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

İlk artırımın ardından agresif bir yön izlemeye devam edip 3-4 Mayıs toplantısından sonra 50 baz puan daha faiz artırmıştı. Böylelikle 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık artırıma gidilmiş, analistlerin beklentisi karşılanmıştı.

FED, Haziran’da ise 1994’ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı.

Resesyon Mümkün Ancak Bu Durumdan Çıkacağız!

Kabre, FED’in faiz artırımlarının devam edeceğini ve bu durumu sadece resesyonun durdurabileceğini aktarırken 12 ay içerisinde resesyonun görülmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kabre, küresel döngüdeki işaretlere bakıldığında ABD’de enflasyonla mücadele eden tüketicilere dikkat çekti. Müşteri duyarlılığının 2008 krizindeki seviyelerden bile düşük olduğunu anımsatarak; “Tüm bunlar bizi piyasanın tipik bir resesyonu fiyatlayacağı düşüncesine itiyor.” dedi.

Resesyonun, ekonomik döngünün bir parçası olduğunu ve ekonominin buna ihtiyaç duyduğunu belirterek; resesyonla birlikte enflasyonun sonlanacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.