Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SocGen’in Yıl Sonu Dolar Tahmini 20 Lirayı Aştı

Fransız SocGen, küresel çaplı değerlendirmelerin yapıldığı analiz notunu paylaştı. Yıl sonu tahmininde dolar/TL'nin 20 lirayı aşacağı bildirildi. Detaylar haberde;
SocGen’in Yıl Sonu Dolar Tahmini 20 Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden olan Fransa’nın en eski bankası Societe Generale (SocGen), aralarında Türk lirasının da yer aldığı gelişen ülke para birimine karşı dolar tahminini açıkladı.

Dolar/TL’de bu yılın en yüksek seviyesi test edilirken SocGen’in yıl sonu tahmininde dolar/TL’nin 22 seviyesinde olacağı paylaşıldı.

Gelişmekte Olan Ülkelerin Ekonomisi Risk Altında

Phoenix Kalen’in liderlik ettiği ve banka stratejistleri tarafından hazırlanan analizde, kısa vadede gelişen ülke para birimlerini daha fazla sorunun beklediği bilgisi verildi.

Ayrıca düşüşte olan ABD büyüme beklentileri ile zayıflayan Çin ekonomik verilerinin yakın tarihte gelişmekte olan ülkelerin büyüme beklentilerini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuldu.

Emtia Fiyatlarında Düşüş Yaşanabilir

Pandemi sonrası toparlanmada güçlük yaşayan Çin ekonomisinin de etkisiyle emtia fiyatlarında düşüş yaşanabileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Emtia ithalatçısı ülkelerin ise ihracatçı ülkelerden daha iyi bir performans sergileyebileceği öngörüldü.

Analizde yer alan bir diğer bilgiye göre Latin Amerika ülkeleri para birimleri baskı altında kalmaya devam edecek.

Çin’de para birimine yapılan müdahalenin mevcut dönemde yaşanan kayıpları kısmen tersine çevirdiği ancak düşüş eğilimini tamamen tersine çeviremeyeceği düşünülüyor.

Bankanın Türkiye Tahmini Dikkat Çekmişti

Fransız banka, Haziran ayının sonunda Türkiye’deki enflasyon ve Türk lirasının izlediği seyir hakkında paylaştığı tahminlerle dikkat çekmiş, enflasyonun önümüzdeki dönemde yüzde 80’i aşacağı öngörüsünü paylaşmıştı.

Açıklanan son verilerde yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde 73,50’ye çıkarak 24 yılın zirvesine tırmanmıştı.

SocGen’in araştırma notunda, enflasyonist baskıya rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar politika faizini yüzde 14’te tutacağı ve TL’de değer kaybının süreceği söylenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.