Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransız Bankanın Endişelendiren Türkiye Enflasyon Tahmini

Fransız Societe Generale, Türkiye'deki enflasyon ve Türk lirasının gidişatı hakkında tahminleriyle dikkat çekti. Detaylar haberde;
Fransız Bankanın Endişelendiren Türkiye Enflasyon Tahmini
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Fransız finans devi Societe Generale, Türkiye ekonomisine dair yeni raporunu yayımladı. Enflasyon ve faiz politikasına ilişkin tahminler öne çıktı.

Raporda Türkiye’de enflasyonun önümüzdeki dönemde yüzde 80’in üzerine tırmanacağı öngörüldü. Açıklanan son veriler, yıllık enflasyonun Mayıs ayında yüzde 73,5’e yükselerek 24 yılın zirvesine çıktığını göstermişti.

Societe Generale, yüksek enflasyonun yanında faizin 2023’ün ikinci çeyreğine kadar yüzde 14 seviyesinde kalacağını belirtti.

“TL’de Değer Kaybı Sürecek”

Societe Generale araştırma notundan aktarılan bilgilere göre enflasyon artışına rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar politika faizini yüzde 14’te tutacağı öngörüldü.

Aynı zamanda Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltmeye mümkün olduğu kadar direnç göstereceği yönünde yorum yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre yüksek enerji fiyatları ve artan enflasyon oranlarına bağlı olarak lira üzerindeki satış baskısı sürmeye devam edecek.

TCMB’nin Yeni Anketinde Beklentiler Değişti

Bu arada TCMB, Haziran ayına dair piyasa katılımcıları anketini geçtiğimiz günlerde paylaştı. Ankete göre, 2022 sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket dönemine kıyasla yüzde 57,92’den yüzde 64,59’a artış gösterdi.

Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan katılımcılar tarafından hazırlanan ankette dolar tahmini de yükseltildi. Dolar kuru için yeni tahmin 18,89’a yükseltilirken önceki dönemde 17,57 lira olarak belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.