Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SocGen TCMB’den Yüksek Faiz Artışı Bekliyor

Societe Generale analistleri, Merkez Bankası’nın gelecek hafta yapacağı toplantı için oldukça iddialı bir tahminde bulundu.
SocGen TCMB’den Yüksek Faiz Artışı Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Gelecek hafta önce Amerika, ardından da Türkiye’nin faiz kararları açıklanacak. ABD Merkez Bankası (FED) 20 Eylül’de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise 21 Eylül’de faiz kararını duyuracak.

TCMB, 24 Ağustos toplantısında piyasanın beklediğinin çok üzerine çıkarak, politika faizini 750 baz puan artırdı.

250 baz puan beklenen faiz artışı karşısında gerçekleşen bu karar piyasada dalgalanma yarattı. Ardından ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar ve 6 Eylül’de açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) sonrasında Eylül toplantısından beklentiler yükseldi.

Yabancı kurumlar daha önceki tahminlerini yukarı yönde revize ederken, Societe Generale’den (SocGen) bir açıklama geldi.

SocGen Analistleri 600 Baz Puan Artış Öngörüyor

Merkez Bankası, son artışla birlikte faiz oranını yüzde 25’e yükseltti. SocGen 21 Eylül toplantısında 600 baz puan daha artırılarak yüzde 31’e çıkarılmasını bekliyor.

Kurum analistleri, 2024’ün ilk çeyreğinde 200 baz puanlık daha artışın ardından bu adımların arkasının geleceğini ve yüzde 40’lara kadar yükseltileceğini düşünüyor.

TCMB’nin sağlam bir faiz artışı yapacağını işaret eden analistler, diğer yandan reel faizlerin enflasyondaki artış etkisiyle keskin bir şekilde negatif kalacağını aktardı.

Açıklamada, “Daha fazla esneklik sağlayan finansal çevrenin normalleşmesi süreci orta vadede pozitif. Ancak bu durum kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskler de teşkil ediyor.” ifadesine yer verildi.

Cari açığın turizm sezonunun bitmesiyle yeniden artacağını belirten analistler, gelecek yıl lirada daha fazla değer kaybı bekliyor. 2023 yıl sonu Dolar/TL beklentisi ise 30 olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu