Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Büyük Yazılım Halka Arzı Olan Snowflake %111 Artış Gösterdi

Şimdiye kadarki en büyük yazılım halka arzına imza atan Snowflake, dün New York Borsası'nda %111 artış kaydederek iddiasını kanıtladı.
En Büyük Yazılım Halka Arzı Olan Snowflake %111 Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bulut şirketi Snowflake, dün New York Borsası’nda halka arz edildi. Bu noktaya kadar birçok kişinin dikkatini çekmemiş olsa da halka arz aşamasında tanındı. Çünkü yeni teknoloji yatırımlarına uzak olmasıyla bilinen Warren Buffett’ın şirketini 4 milyon adet hisse almaya ikna etmişti. Dolayısıyla dün mega bir halka arzı başarıyla gerçekleştirdi.

Snowflake, şimdiya kadarki en büyük yazılım halka arzını gerçekleştirdikten sonra NYSE’de %111 oranında artış kaydetti.
Snowflake Hisseleri İlk Gün Performansı
Grafik: CNBC

Başlangıç fiyatı 120 dolar olarak belirlenmişti. Ancak hisse başına 245 dolardan işlem görmeye başladı. Kapanışı ise 253,93 dolardan gerçekleştirdi. Hisselerin halka arz fiyat aralığı 75 – 85 dolar olarak belirlendikten sonra 100 – 110 dolar bandına yükseltilmişti. Ancak halka arzın hemen öncesinde yapılan bildiriyle 120 dolara yükseltildiği duyurulmuştu.

Dünkü işlemlerin sonunda bulut şirketi 70,4 milyar dolar değerine ulaştı. Bu Şubat ayında açıklanan 12,4 milyar dolarlık piyasa değerinin 5 katından fazla bir rakam demektir. Şirketin CEO’su Frank Slootman ise “Bir hisse senedi tam olarak birinin ödemek istediği miktara eşdeğer. Hava durumu hakkında konuşmak gibidir, neyse odur. Yarın başka bir gün, ne getireceğini göreceğiz,” şeklinde konuştu.

Şirket açılış fiyatına göre 3 milyar dolardan fazla para toplamayı başarırken, bu durum bir yazılım şirketi için en yüksek rakam olarak açıklandı.

SNOW koduyla işleme açılan hisse senetleri, bugün açılış öncesi işlemlerde %3,95 oranında ekside 243,90 dolardan işlem görüyor. Yatırımcılar, 500 milyon doların üzerinde yıllık getiri elde eden ve 2020’nin ilk yarısında %130’un üzerinde büyüyen bir şirket için zaten rekor bir halka arz beklentisine girmişti. Dolayısıyla bu rakamları görmek çok daha şaşırtıcı olmadı.

Şirket, kendine en yakın hisse senedi olan Zoom Video’dan iki kat daha pahalı bir açılış gerçekleştirdi. 1995’e kadar uzanan Dealogic verilerine göre; şirket ilk işlem gününde piyasa değeri açısından ikiye katlanan en büyük şirket haline geldi.

Aynı zamanda yıllık geliri 400 milyon dolardan fazla olan şirketlere bakan FactSet verilerinin analizine göre; borsadaki ilk gün coşkusu sonucunda en pahalı teknoloji şirketi olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.