Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buffett, Mega Halka Arza Hazırlanan Snowflake’ten 4 Milyon Hisse Alacak

Bulut veritabanı şirketi Snowflake, çarpıcı bir halka arza hazırlanırken, teknoloji yatırımından uzak Warren Buffett 4 milyon adet hisse satın alacak.
Buffett, Mega Halka Arza Hazırlanan Snowflake’ten 4 Milyon Hisse Alacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bulut tabanlı veri depolama ve analiz yazılımı sağlayıcısı olan Snowflake, teknoloji şirketinde oldukça büyük bir yer edindi. Bugün New York Borsası’nda mega bir halka arza hazırlanan şirket, 28 milyon hissesini 120 dolardan satacağını açıkladı. Halka arzla birlikte 33,3 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması bekleniyor.

SNOW koduyla işleme açılacak olan şirketin hisse başına 120 dolarlık başlangıç fiyatıyla listelenmesi bekleniyor.
Snowflake Finansal Veriler
Kaynak: Snowflake

Şirket, hisse başına en az 33 milyar dolarlık bir değerleme taşıyacak. Bu, şirketin Şubat ayındaki bir finansman turunda elde ettiği 12,4 milyar dolarlık değerlemenin yaklaşık 3 katına eşit. Halka arz için artırılmış fiyat aralığı ile elde edeceği piyasa değerinin bir ilk olması da tahmin ediliyor.

500 milyon doların üzerinde yıllık gelir elde eden Snowflake, bu yılın ilk yarısında %130’un üzerinde büyüyen bir şirkettir. Bu özelliğiyle fazlasıyla dikkat çekiyor. Geçen yıl Forbes Cloud 100 listesinde 2. olan şirket, yatırımcılardan ve müşterilerden büyük bir ilgi toplamayı başardı.

31 Ocak’ta sona eren mali yılda %174 artışla 264,7 milyon dolar gelir elde etti. 31 Temmuz’da sona eren altı ayda ise %133 artışla 242 milyon dolar gelir bildirdi.
Snowflake Birinci ve İkinci Çeyrek Verileri
Kaynak: Snowflake

Ancak bunun için oldukça fazla harcama yaptı. Mali yılda zararı, bir önceki yılın 178 milyon dolarlık seviyesinden 348,5 milyon dolara yükseldi. Bazı açık kaynaklı veritabanı şirketlerinden farklı olarak,nispeten daha az müşteriye sahiptir. Ancak genellikle büyük işletmelerle çalışır.

31 Temmuz raporuna göre 3117 müşterisi olan şirket, bir önceki yılın aynı dönemine göre bu sayısı iki katından fazlasına çıkardı. Net gelir elde tutma oranının %158’e ulaşması da müşterilerin bağlılığını artıyor.

GCM Yatırım Banner

Müşterilerin donanıma bağlı veritabanlarına güvenmek yerine büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde analiz etmesine, paylaşmasına ve gerektiğinde kapasiteyi artırmasına olanak tanıyan bir teknolojiye sahip. Bu bağlamda büyük bulut satıcılarıyla birlikte büyüdüğü biliniyor.

Şirketi özel kılan noktalardan birisi de Berkshire Hathaway ve Salesforce’un halka arz sırasında 250 milyon dolarlık hisse satın almayı kabul etmesi oldu.
Snowflake Hisse Senedi Örneği
Kaynak: SEC

Berkshire Hathaway, eski CEO Bob Muglia’dan ikincil bir işlemde 4,04 milyon hisse satın almayı kabul ettiği duyuruldu. Halka arz fiyatına göre; Buffett’ın şirketi bu hisseler için 484,8 milyon dolar ödeyecek. Bu haberler, başlangıç fiyatının 75-85 dolar civarından 100 – 110 dolar bandına ve dün akşam ise 120 dolara çekilmesini açıklıyor.

Normal şartlarda Warren Buffett, yeni teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktan uzak duran bir isimdir. Bu nedenle şirketinin yüklü bir alım yapmak istemesi dikkat çekti. Aynı şekilde Salesforce’un da böyle bir alım yapacak olması, diğer yatırımcıları da harekete geçirmesi anlamına gelebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın