Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Snapchat Borsaya Girdi ve 24 Saat Sonra Silinmeyecek Hikayeler Yazdı!

Snapchat, eğlenceli filtreleri ve yakışıklı CEO'su ile halka arz edildi. Ama bu sefer 24 saatte silinmeyecek hikayeler yazdı. İşte Snapchat'in borsaya giriş hikayesi:
Snapchat Borsaya Girdi ve 24 Saat Sonra Silinmeyecek Hikayeler Yazdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Snapchat, belki de en sessiz büyüyen sosyal medya ağı olabilir. Mesela yakışıklı kurucusu Evan Spiegel, dünyanın en genç milyarderleri arasına giriverdi. Snapchat o zamanlar ülkemizde daha çok az kullanıcıya sahipti; ama dünya devleri onu satın almak için çoktan sıraya girmişti. Facebook önce 3 milyar dolar teklif etti; ama kabul edilmedi. Ardından 19 milyar dolarlık teklif geldi ama yine kurucular tarafından reddedildi. Snapchat şimdi de New York Borsası‘nda zaferini kutluyor.

Şirketin CEO’su olan Evan Spiegel, 2013 yılının Kasım ayında, borsaya açılmak istediklerini zaten duyurmuştu. Ama o zamanlar, Spiegel teknoloji balonu riski olduğunu söylemişti. Belki de o yüzden halka arz edilmeyi bu kadar ertelemiş olabilirler. Zaten bu süreçte birçok yenilik ve geliştirme ile iyice güçlendiler. Hatta Google Glass’a kafa tutacak Spectacles isminde gözlüğü piyasaya sürdüler.

Snapchat New York Borsası’nda Harikalar Yarattı

Snapchat New York Borsası'nda Harikalar YarattıTarihler 2 Mart 2017‘yi gösterdiğinde New York Borsası’nda gong, Snapchat için çaldı. Snapchat hisseleri SNAP kodu ile NYSE’de 24 saatte silinmeyecek hikayeler yazdı.
İşte Snapchat’in borsada yazdığı hikayeler;

  • İlk hikaye; 14 – 16 dolardan işleme açılması beklenen hisselerin, 17 dolardan halka arz edilmesiyle kaydedildi. Ardından Türkiye saati ile 20.30’da 24 dolardan işlem görmeye başladı.
  • İkinci hikaye; Snapchat hisselerinin gün içerisinde % 45 oranında değer kazanmasıyla yazıldı.
  • Üçüncü hikaye ise sahiplerine ilk günden 3,4 milyar dolar kar getirmesi oldu.
  • Eminiz ki son olmayacak ama dördüncü hikaye, 2014 yılından bu yana en büyük teknoloji şirketi halka arzı olmasıyla kaydedildi. 2 yıl önce 170 milyar dolar ile dünyanın en büyük halka arzı olarak kaydedilen Alibaba’dan sonra ikinci büyük halka arz olmasıyla yazıldı. Aynı zamanda teknoloji şirketleri arasında da Facebook’un 80 milyar dolarlık halka arzından sonra ikinci en büyük şirket oldu.

Gördüğünüz gibi Snapchat, o kadar başarılı girişim ki 1 gün içerisinde her biri takdir edilesi ayrı başarılara imza atabiliyor. Yani birçok kişi “bu ne böyle çocuk şeysi” gibi derken, Snapchat tarihine yeni başarılar ekliyor. Snapchat’in şimdiki gelirinin (tahmini olarak) 33 milyar dolar olduğunu Daily Mail tarafından öğrendik.

Bir zamanlar bekarlık sultanlık diyen milyarderler arasında 9. sırada yer alırken, şimdilerde meşhur Victoria Secret Meleği Miranda Kerr ile büyük bir aşk yaşıyor. Miranda Kerr ise Snapchat hikayeleri ile adeta canlı yayın yaptı.

GCM Yatırım Banner

Snapchat Ne Zaman Kuruldu?

Snapchat Ne Zaman Kuruldu?Evet, Snapchat 24 saatte silinen hikayeleri, birbirinden eğlenceli filtreleri ile günümüz gençlerinin favori mesajlaşma uygulaması. 2011 yılının Eylül ayında ilk defa adı duyuldu. Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown isimli 3 kafadar girişimci tarafından yaratıldı.

Whatsapp gibi akıllı telefonlar için mesajlaşma devlerinin arasında güm diye giremedi; ama herkes başarılı olacağını tahmin etmişti. Sessiz sedasız devler arasındaki yerini aldı. Şimdilerde en çok ABD ve İngiltere’de özellikle kadınlar tarafından kullanıldığı biliniyor. Aynı zamanda kullanıcılarının büyük kısmı da gençlerden oluyor. Snapchat hakkında gelişmeleri sıcağı sıcağına resmi bloglarından takip edebilirsiniz.

Snapchat’in Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Snapchat'in Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Business Insider’e göre; Snapchat, 2016 yılının dördünce çeyreğinde 158 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Ayrıca yıllık gelirini 404,4 milyon dolara yükseltti. Bu seviye, 2015 yılında 58,6 milyon dolardı.

Evan Spiegel ise dünyanın en genç zenginleri arasında yer alıyor. Halka arz sonrasında, Fortune ise Evan Spiegel’in servetinin 5,4 milyar dolara yükseldiğini söylüyor. Snapchat birçok değişiklik ile bugüne kadar geldi. Mesajlaşma bölümünden hikaye kısmına kadar, her ince ayrıntıyı elden geçirerek, en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya çalışıyor. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre de 2014 yılından bu zamana kadar % 415 oranında kullanıcı sayısını arttırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.