Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Slovenya’da Otoyolların Işıkları Kapatılacak

Ülkeler enerji krizine yönelik önlemler almaya devam ediyor. Bu ülkelerden biri olan Slovenya'da en son alınan karar dikkat çekti. İşte detaylar...
Slovenya’da Otoyolların Işıkları Kapatılacak
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji krizi ülkeleri tasarrufa yönlendirdi. Pek çok ülke enerjide tasarrufa giderken bunlardan biri de Slovenya oldu. Avrupa ülkesinin bu konuda aldığı karar dikkat çekti.

Slovenya’da kamuya ait Otoyol Şirketi (DARS), konuya yönelik açıklama yaptı. Enerji tasarrufu önlemlerini artırmak için otoyolların bazı kesimlerinde aydınlatmaya son verme kararı alındı.

Bu adımla yılda 2 bin megavat saat elektrik tasarrufu sağlanacak. Bunun 600 hanenin yıllık ortalama tüketimine eşdeğer olduğu kaydedildi.

Otoyolların tüneller, yol ayrımları, kavşaklar ve dinlenme noktaları gibi kısımların aydınlatılmaya devam edeceği fakat daha az derecede olacağı ifade edildi.

Eylül ayında Sloven parlamentosunun hükümetin kamu kurumlarında ısınmanın azaltılması ve gerekirse kamusal alanlarda aydınlatmanın kapatılmasına izin veren bir yasayı kabul ettiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Slovenya’nın enerji krizi nedeniyle elektrik kesintisi yaşamadığı bildirildi. Ancak hükümetin gelecekte gerekirse sanayiye elektrik tedarikini sınırlayabileceği aktarıldı. Ülkenin, elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unun ithalat yoluyla karşılandığı ifade edildi.

Bu yılki yüksek enerji fiyatlarının, Slovenya’da enflasyonu son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardığı bildirildi.

Enerji tasarrufu konusunda adım atan bir diğer ülke Almanya, geçtiğimiz aylarda vatandaşlara bir yardım paketinin hazırlanacağını duyurdu. İspanya ise çok yakın bir zamanda doğal gaz satış vergisini geçici olarak yüzde 21’den yüzde 5’e indirildiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.