Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam’dan Fırın Yenileme Yatırımı

Şişecam, ilk Türkiye dışı yatırımı Gürcistan'daki cam ambalaj tesisinde ikinci fırını yenilediklerini açıkladı. Detaylar haberde...
Şişecam’dan Fırın Yenileme Yatırımı
HABER GİRİŞ

Cam ve kimyasallar sektörlerinde yer alan ve Türkiye dışı ilk yatırımını 1997 yılında Gürcistan’a yapan Şişecam, cam ambalaj tesisinde ikinci fırınını yenilediğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yaklaşık 20 Milyon euroluk yatırımla yenilenen ve en yeni teknolojilerle donatılan fırın ile Gürcistan’ın tek cam üreticisi olmaya devam eden Şişecam, ülkedeki cam ambalaj üretim kapasitesini de yüzde 25 artırmış oldu.

Bu Yatırım ile Kapasite Yüzde 50 Oranında Arttı

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici ve Şişecam üst yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen törende konuya yönelik değerlendirilmede bulunuldu.

Elverici, Gürcistan’ın Şişecam için bu gücün global temsilinin ilk adımı olması açısından özel bir ülke olduğunu belirtti. Elverici, Mina fabrikasındaki fırınının en güncel teknolojilere kavuşturulduğu bu yatırım ile tesiste ikinci fırınının kapasitesinin yüzde 50 oranında arttığını açıkladı.

Bu durumun Gürcistan’daki toplam üretim kapasitesine yüzde 25 artış olarak yansıdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Elverici açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Oluşan 75 bin tonluk bu kapasite ve teknolojik yetkinlikler ile hem Gürcistan’ın hem de çevre ülkelerin cam ambalaj taleplerine daha hızlı cevap vereceğiz. Kurucumuz, Mustafa Kemal Atatürk’ten miras aldığımız vizyonla üretim ve teknoloji gücümüzü global ölçeğe taşımaya devam edeceğiz.”

Şişecam’ın borsada işlem gören (SİSE) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 11.38 itibarıyla yüzde 1,94’lük yükseliş ile 40,88 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.