Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam’dan 10 Milyar Dolarlık Yatırım Hedefi

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin 2024 yılında yapacağı yatırımlarını ve planlarını anlattı.
Şişecam’dan 10 Milyar Dolarlık Yatırım Hedefi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, Ekonomim gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar’a şirketin 2024 yılı hedefleri ve mevcut durumu hakkında bilgilendirmede bulundu. İtalya’da düzenlenen törende “Glass Person of The Year 2023” (Yılın Cama Değer Katan İnsanı)” ödülünü alan Kırman, 4 kıtada, 14 ülkede 25 bin çalışanla hizmet verdiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci cam ev eşyası üreticisi olduklarını, düz cam ve cam ambalajda en büyük 5 global oyuncu arasında yer aldıklarını belirtti. Pandemi sürecinde bile yatırımlara devam ettiklerini, Yenişehir 6’ncı fırının da tamamlanmasıyla dünyada 16 metreye kadar düz cam üretebilen sayılı tesisler arasına girdiklerini anlattı.

135 milyon Euro’luk yatırımla devreye girecek yeni fırının 165 bin ton yıllık kapasiteyle 2024’te ateşleneceğini söyleyen Kırman, güneş enerjisi sektöründeki fırsatları değerlendirmek için geçen yılın ikinci yarısında Mersin’de buzlu cam fırını ve işletme hattı yatırımı kararı aldıklarını açıkladı.

2024 Yılında 1,5 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Hedefleniyor

Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işleme hattını devreye alarak buzlu cam fırını kapasitesini 224 bin tona çıkardıklarını, enerji camı işleme kapasitesinin 26.6 milyon metrekareye yükseldiğini açıkladı.

Bu tesisin hammadde ihtiyacını karşılamak için yeni bir kum hazırlama tesisi yatırımı kararı aldıklarını, 2024 yılında tamamlanmasını ve yıllık 490 bin ton kapasiteye sahip olacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılında 1,5 milyar doların üzerinde yatırım planladıklarını söyleyen Kırman, önümüzdeki 5 yıllık dönemde planlanan yatırımların toplamının ise 10 milyar dolar olduğunu söyledi.

Avrupa’da ilk cam ambalaj yatırımı adresi olarak 2021 yılında Macaristan’ı seçtiklerini, 2025 yılında üretime başlayacak olan tesisin 330 bin tonluk net üretim kapasitesine sahip olacağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.