Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam Yılın İlk Üç Ayında 28,4 Milyar TL’lik Gelir Elde Etti

Şişecam'ın 2023 Ocak- Mart döneminde satışlardan 28,4 Milyar TL gelir elde etmesine yönelik, şirketin Genel Müdürü Görkem Elverici'den açıklama geldi.
Şişecam Yılın İlk Üç Ayında 28,4 Milyar TL’lik Gelir Elde Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Şişecam’ın 2023 yılı ocak-mart dönemindeki net satışları açıklandı. Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici konuya dair değerlendirmede bulundu.

Şirketin, 2023 yılı Ocak- Mart dönemindeki net satışları 28,4 Milyar TL’ye  (1,5 Milyar dolar) yükseldi. Söz konusu dönemde Şişecam’ın toplam satışları içerisindeki uluslararası satışlarının payı yüzde 62 oldu. Yılın ilk üç aylık döneminde toplam yatırımların 2,8 Milyar TL olarak kayıtlara geçti.

“Yılın İlk Çeyreğinde Büyüme Hamlelerini Sürdürdük”

Şirketin 2023 yılı ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici değerlendirmede bulundu. Elverici, ana faaliyet alanlarında dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle isabetli kararlar aldıklarını söyledi.

Şişecam’ın 2023 yılının ilk çeyreğinde de büyüme hamlelerini sürdürdüğünü vurguladı. Söz konusu dönemde 2023 yılı Mart ayında Tarsus ve Mersin’de iki stratejik madencilik yatırımı kararı aldıklarını bildirdi.

Elverici, şirketin Ciner Grubu ile ABD’deki doğal soda külü yatırımlarına değinerek, tedarik zincirlerinde yaşanan küresel aksamalar nedeniyle oluşabilecek riskleri yönetmek ve yatırımları sürdürülebilirliği garanti altına almak amacıyla atılan adımları sürdüreceklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’deki yüzde 10’luk hissesini satın alma opsiyonunu kullanarak şirketin tek pay sahibi olduklarını söyledi. Global bir şirket olarak sürdürülebiliğin odağına alan önemli hedeflerinin olduğunu bildirdi.

Şirketin ilk çeyrekteki faaliyetlerine yönelik bilgi veren Elverici, dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) imzacısı olduklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.