Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ciner Grubu ve Şişecam’dan ABD’ye Lojistik Alanda Yatırım

Şişecam, Ciner Grubu ile ABD'deki doğal soda külü yatırımlarının lojistik ihtiyaçlarını karşılamak adına Denmar US LLC'ye ortak alacak. Detaylar haberde...
Ciner Grubu ve Şişecam’dan ABD’ye Lojistik Alanda Yatırım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

88 yıldır cam üretimi gerçekleştiren Şişecam’dan yeni bir yatırım kararına yönelik duyuru geldi. Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD’deki doğal soda külü yatırımının potansiyel lojistik ihtiyaçlarına yönelik Ciner Grubu ile yeni bir iş alanına yatırım kararı aldı.

Şirketin yüzde 100 sahipliğindeki bağlı ortaklığı Şişecam Chemicals USA, soda külü yatırımının potansiyel ihracatında kullanılacak lojistik altyapının kurulması için Denmar US LLC’ye ortak olacak. Denmar, yıllık 5 milyon ton kapasiteli Stockton Liman İşletmesi Projesi’ni yürütecek.

“ABD’deki Varlıkları Güçlendirme Kararı Aldık”

Şişecam, söz konusu yatırımı 2028 yılına kadar kademeli olarak devreye almayı planlıyor. 2027 yılında faaliyete başlamasını hedefliyor. Bu yatırım ile ABD’de doğal soda külü ihracatı hedeflerine ulaşmasını sağlayacak tedarik zinciri kurulacak ve sürdürülebilir büyüme garanti altına alınacak.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin 2021 yılında doğal soda külü alanında ABD’deki varlıklarını güçlendirme kararı aldığını aktardı.

Söz konusu projenin devreye alınmasıyla Şişecam ve Ciner ortaklığının ABD soda operasyonları toplam üretim kapasitesinin 7,5 milyon tona ulaşacağını bildirdi. Ayrıca Stockton Liman İşletmesi Projesi kapasitesinin 2027 yılında yıllık 3 milyon tondan başlatılacağını ve 2029 yılına gelindiğinde yıllık 5 milyon tonluk tam kapasiteye çıkartılmasının planlandığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“12 Milyon Dolar Karşılığında Yüzde 50 Ortak Olunacak”

Şirket yetkilisi, yeni liman işletmesi ile ABD doğal soda külü yatırımları kapsamında ihracat operasyonlarına yönelik ihtiyaç duyulan lojistik altyapının oluşturulmasının sağlanacağını ifade etti.

Denmar Holdings LLC şirketinin yüzde 100 sahipliğindeki Denmar US LLC şirketine, Şişecam Chemicals USA tarafından, sermaye artırımı yöntemiyle ve 12 milyon dolar karşılığında yüzde 50 oranında ortak olunacağını söyledi.

Şirketin ABD’deki soda külü alanındaki yatırımı 2019 yılına kadar uzanıyor. Sonrasında şirket küresel ayak izini genişletme kararı ile Ciner Grubu ile eşit ortak olarak ABD’de yeni bir doğal soda külü üretim tesisi kurmak üzere sözleşme imzaladı. Şişecam söz konusu yeni yatırımla dünyanın en büyük soda külü üreticisi haline gelecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.