Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sırbistan Lideri Vucic’den Rusya Çıkışı! “Bağımsız Bir Ülkeyiz”

Sırbistan ile Rusya ilişkileri dikkat çekerken Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya'ya yaptırımlara yönelik açıklama yaptı. Detaylar haberde...
Sırbistan Lideri Vucic’den Rusya Çıkışı! “Bağımsız Bir Ülkeyiz”
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşında birçok ülke Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı. Bu yaptırımlar devam ederken Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, konuya yönelik açıklama yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

“Sırbistan Bağımsız Bir Ülke”

Avusturalyalı bir gazeteci, Vucic’e “Rusya’ya yaptırım uygulayacak mısınız?” sorusu yöneltti. Vucic, Sırbistan’ın bağımsız bir ülke olduğunu ve yaptırım söz konusu olunca Avrupa Birliği’nin (AB) beklentilerinin farkında olduklarına değindi. Fakat 1999’da Sırbistan’ın da toprak bütünlüğüne saldırıldığını vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı ayrıca Tiran’daki zirveye katılıp katılmama konusunda ikilem yaşadığına değindi. Görev arkadaşlarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde Tiran’a geldiğini söyledi.

“Masada Olmak İyidir Yoksa Menüde Olursunuz”

Sırbistan’ın AB üyelik yolunda ilerlemeye devam edeceğini kaydetti. Zirveye AB ve bölge liderlerinin görüşlerini almak için geldiğini kaydetti. “Masada olmak her zaman daha iyidir, yoksa menüde olursunuz” açıklamasında bulundu.

Sırbistan’ın Rusya ile olan ilişkisine yakın bir zamanda Almanya’dan tepki geldi. Alman yetkili Sırbistan’a ya AB’yi ya da Rusya’yı tercih etmesi gerektiğini söyledi.

Sırbistan’ın Rusya’ya yönelik tavrı savaşından başından beri çok değişmedi. 2022 yılının başlarında konuşan Vucic, Rusya’ya yaptırım uygulamayacağını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu