Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Sırbistan’a Tepki: Rusya ile İlişkinizi Gözden Geçirin!

Alman yetkililer, Rusya ile ilişkileri nedeniyle Sırbistan'a tepki gösterdi. AB ile Rusya arasında seçim yapmaları gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
Almanya’dan Sırbistan’a Tepki: Rusya ile İlişkinizi Gözden Geçirin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya’da hükümet yetkilisi, Salı günü yaptığı açıklamada Rusya ile mevcut ilişkileri nedeniyle Sırbistan’a tepki gösterdi. Altı Batı Balkan ülkesinin Berlin’de daha yakın iş birliğini görüşmesinden iki gün önce, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılmak mı yoksa Rusya ile ortaklığa girmek mi istediğine karar vermesi gerektiğini söyledi.

Hükümet temsilcisi, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına atıfta bulunarak, “Jeopolitik gelişmeler ışığında bir karar verme ihtiyacı doruğa çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yirmi yıl önce NATO tarafından bombalanan ancak şimdi Avrupa Birliği’ne katılmaya çalışan Sırbistan, Rusya ile tarihsel olarak yakın bağları dengelemek için uzun süredir mücadele ediyor. Ancak bu durum Batı ile ekonomik ve siyasi entegrasyon özlemlerine karşı bir duruş sergiliyor.

“Hayal Kırıklığına Uğradık”

Temsilci açıklamasının devamında, Sırbistan ile Rusya arasında geliştirilmiş iş birliği konulu bir anlaşmanın sürpriz ve hayal kırıklığıyla karşılandığını belirtti.

Avrupa Birliği’ne katılım adayı ülkelerin, Rusya’ya karşı AB yaptırımlarını da kabul etmesi gerektiği yönündeki beklentilerle hiçbir şekilde uyuşmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

2012 yılından günümüze katılım adayı pozisyonunda olan Sırbistan, Eylül ayında Rusya ile ikili ve çok taraflı faaliyetler konusunda düzenli dış politika istişareleri düzenlemeye karar verdi. Hareket, AB’den sert eleştirilere yol açtı.

“AB Yolunda Giderlerse Desteğimizi Alırlar”

Alman hükümet temsilcisi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in sürekli değişen pozisyonuna değindi.

Ülkesini Avrupa Birliği yönünde yönlendirmeye karar verdiyse, Alman hükümetinin desteğini almak durumunda olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

Eğer diğer yoldan gitmeye karar verirse, bunun sonuçları ters olacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.