Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur’un En Büyüğü DBS Bank İkinci Çeyrek Karı ile Rekor Kırdı

Singapur merkezli yatırım bankası DBS Bank, yılın ikinci çeyrek karı ile beklentileri aştı. Ayrıntılar haberde…
Singapur’un En Büyüğü DBS Bank İkinci Çeyrek Karı ile Rekor Kırdı
YAYINLANMA ZAMANI

Singapur’un en büyük bankası DBS Bank, ikinci çeyreğe dair mali sonuçlarını bildirdi. Banka yüksek faiz oranlarının gelir artışını artırmaya yardımcı olması ile ikinci çeyrekte beklentileri aştı ve karında yüzde 48 artış bildirdi. Bu banka için yeni bir rekor seviye oldu.

DBS, kârlılığın önemli bir göstergesi olan NIM görünümünün, ABD’nin ikinci yarıdaki beklenmedik faiz artışları ve Hong Kong bankalar arası faiz oranındaki artış nedeniyle iyileştiğini söyledi.

Bankanın hisseleri ikinci çeyrek bildirimi sonrası yüzde 0,5’e yakın yükseliş kaydetti. DBS’nin görüşleri, ikinci çeyrek kazançlarında yüzde 27’lik bir artış kaydettikten sonra geçen Perşembe günü ABD’deki en son faiz artışının ardından NIM için daha olumlu bir görünüme sahip olduğunu söyleyen daha küçük emsal United Overseas Bank’ın görüşlerini takip etti.

Yüksek faiz oranlarının yanı sıra, Singapur bankaları, şehir devletinin finansal bir sığınak olarak statüsü nedeniyle küresel belirsizliğin ortasında güçlü bir servet akışından yararlandı. Varlıklara göre Güneydoğu Asya’nın en büyük borç vereni olan DBS, yüzde 17’nin üzerinde tam yıl özkaynak getirisi öngörerek rekor bir yıl daha bekliyor.

DBS İcra Kurulu Başkanı Piyush Gupta, bankanın kazanç sonuçlarının ardından rekor bir yıl geçirmeyi beklediklerini söyledi. Faiz artışlarından fayda sağladıklarını belirten Gupta, “Dijitalleştirmeye, nakit yönetimine, hem kurumsal hem de tüketici tarafında ve servete odaklanmamız gerçekten işe yarıyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

DBS, Nisan-Haziran net karının 2.69 milyar dolar ile üç aylık rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. Bu analist beklentilerinin üzerinde bir rakamı temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın