Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Turizm Değerlendirmesi: Tüm Zamanların En İyi Performansı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından geçen yıla ilişkin turizm istatistiklerini değerlendirdi. Detaylar şöyle...
Şimşek’ten Turizm Değerlendirmesi: Tüm Zamanların En İyi Performansı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2023 yılına ilişkin turizm istatistiklerini açıklamasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2023 yılında turizmde tüm zamanların en iyi performansının sergilendiğini vurguladı.

Türkiye’yi ziyaret eden kişi sayısının yıllık bazda yüzde 11,1 artışla 57,1 milyona ulaşarak yıl sonu hedefini (56,7 milyon) aştığını belirten Şimşek, “Turizm geliri ise 54,3 milyar dolar ile 55,6 milyar dolar olan hedefin altında kaldı.” açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek açıklamasının devamında, Orta Vadeli Programa göre, bu yıl da turizmde güçlü seyrin devamı ile ziyaretçi sayısının 59,4 milyona, turizm gelirinin ise 59,6 milyar dolara yükselmesini beklediklerini belirtti.

2028 yılı hedefinin 82,3 milyon ziyaretçi ile 100 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre turizm geliri geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 16,9 artış göstererek 54 milyar 315 milyon 542 bin dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın