Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Tek Haneli Enflasyon Beklentisi: Tarih Verdi

Londra’ya yatırımcılarla görüşmek için giden Bakan Şimşek, enflasyonda tek hane için gelecek yıla işaret etti. İşte detaylar;
Şimşek’ten Tek Haneli Enflasyon Beklentisi: Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışında yatırımcılarla bir araya gelmek ve Türkiye ekonomisi hakkında sunumlar yapmak için gittiği Londra’da Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Şimşek, “Sürekli ve güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz” ifadelerini kullandı ve enflasyonun 2025’te yüzde 10’lu rakamların ortalarında, devam eden süreçte ise tek haneli rakamlarda olmasının muhtemel olduğunu belirtti. Bakan ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrışamayacağını ifade etti.

2026’da Tek Hane Beklentisi

Türkiye’nin satın alma gücü paritesi açısından dünyanın 11. büyük ekonomisi olduğunu vurgulayan Şimşek, güçlü bir mali programa sahip olduklarını kaydetti. Enflasyonun sene sonunda yüzde 40 ya da yüzde 30’lu seviyelere, 2025 yılında yüzde 10’lar seviyelerine ve 2026’da tek haneli rakamlara inebileceğini dile getirdi.

“Piyasa İkna Oluyor”

Enflasyonun hala yüksek olduğuna dikkat çekti ve piyasanın ortaya konulan programın enflasyonu düşüreceği konusunda ikna olmaya başladığını belirtti. Enflasyonu kontrol altına almak için tüm araçları kullandıklarını aktardı.

Türkiye’nin yabancı yatırımcılar konusunda iyi iş çıkardığına dikkat çeken Bakan, Avrupa’nın Türkiye’ye bir fırsat sağlamadığını söyledi. Bugün uygulanan programın yatırım ortamını, yönetişimini ve küresel entegrasyonu iyileştirmekle ilgili olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Londra’ya yatırımcı toplantılarına katılmak için giden Şimşek JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılara katılacak ve yüzlerce yatırımcıyla görüşecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın