Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Savaş Değerlendirmesi: Piyasalar Nasıl Etkilenecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üç gün önce patlak veren İsrail ve Filistin çatışmasının piyasalara olan etkisi ve enflasyona yönelik özel açıklamalarda bulunuyor. Detaylar haberde...
Şimşek’ten Savaş Değerlendirmesi: Piyasalar Nasıl Etkilenecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon, Türkiye’nin gündem maddelerinden biri olmaya devam ederken yetkililerden enflasyonun düşeceğine dair mesajlar geliyor. Bugün A Haber canlı yayına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye ekonomisine yönelik ve özellikle enflasyona dair önemli açıklamalarda bulunurken savaşın piyasaları nasıl etkileyeceği konusunu da ele aldı.

Bakan Şimşek, maliye ve para politikasında çok güçlü adımlar atıldığını söyleyerek, “Para politikasında enflasyonu nasıl çıpalarız diye çalıştık. Parasal ve miktarsal sıkılaşmaya gittik. Seçici kredi sıkılaşmasına da gittik. Bunu destekleyecek gelir politikaları ortaya koyduk. Önden yüklemeli tedbirler aldık.” dedi.

“Aylık Bazda Enflasyon Kaybı Yaşanacak”

Enflasyonun ne zaman düşeceği hakkında konuşan Şimşek, bugün alınan tedbirlerin aylar sonra kendisini göstereceğini söyledi.

Bunun yanında yıllık bazda enflasyon düşüşü önümüzdeki yılın ikinci yarısında olacağını ama aylık bazda enflasyon kaybının başlayacağını belirtti.

“Çatışmaların Geçici Olumsuz Etkisi Olabilir”

İsrail- Filistin arasında yaşanan çatışmaları değerlendiren Şimşek, ” Petrol şoku öngörmüyorum. Kalıcı etkisi sınırlı olur. Bu da bir belirsizlik ve olumsuzluk. Biz o nedenle ekonomimizin temelini sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. Dış şoklara karşı güçlenmeye çalışıyoruz. Bu çatışmaların geçici olumsuz etkisi olabilir. Esas belirleyici olan büyümedir, taleptir. ” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin büyümesine yönelik konuşan Bakan Şimşek, “Rüzgar arkamızda değil ve karşı tarafımızdan esiyor. Avrupa bölgesinde büyüme yüzde 1’in altında. Dış talep ciddi anlamda zayıf. Küresel talepler de sıkışık. Bu ciddi bir sıkılaşmayı öngörüyor.” açıklamasında bulundu.

Altına olan talep hakkında konuşan Şimşek, para politikasındaki rasyonelleşmeyle birlikte talebin düşeceğini öngördüklerini belirtti. Burada yapılacak en ufak bir normalleşmenin cari açığı, milli gelire göre en azından yüzde 1 oranla azaltacağını kaydetti.

“Emekliler ve Tüm Çalışanlar Enflasyona Ezdirilmeyecek”

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak olan 5 bin TL’lik ödemeye yönelik değerlendirmede bulunan Şimşek,Dün bütçe imkanlarını sonuna kadar zorladık. Tek seferlik bir ödeme kararlaştırdık. Emeklilerimiz için tüm çalışanlar için sözümüz var; hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecekler.” dedi.

Bu sene toplumun tüm kesimlerine reel olarak çok büyük artışlar verdiklerini dile getirerek emeklilerin önceliklendirileceğini söyledi. Enflasyon kalıcı şekilde tek haneye indirecekse gelirler politikasının o hedeflere uyumlu olması gerektiğini aktardı.

Türkiye gündemindeki birçok konuya yönelik değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek’in açıklamasında dikkat çeken ifadeler:

“Gabar’daki petrol devreye girmeye başladı. 2025’in sonunda günlük 100 bin varile varacak. Sakarya sahasında doğal gaz üretimi başladı. 2028’de 15 milyar metreküpe ulaşacak. Bu tüketimimizin yüzde 25. Önümüzdeki yıllarda bu alanlarda dışa bağımlılığımız azalacak.”

“Merkez Bankası’nda ekip çok güçlü, arkadaşlarımıza güvenim tam, o konuda tereddüdüm yok.”

“Aylık bazda enflasyonda düşüş önümüzdeki birkaç ay içinde başlayacak. Bizim öngörümüz yıllık bazda kalıcı yüksek dozda dezenflasyon Haziran’dan itibaren başlayacak. Para politikasında bugün aldığımız tedbirlerin etkileri gecikmeli olarak yansıyacak.”

“Kur Korumalı Mevduat’tan çıkışlar başladı. Rezerv birikimi çok büyük hızla devam ediyor. Bu piyasa koşulları el verdiği ölçüde devam edecek. Cari açık daralacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın