Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Açıkladı! Emeklilere 5 Bin TL Verilecek

Yoğun gündem maddelerinin ele alındığı kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere beklenen müjdeyi verdi mi? İşte detaylar;
Erdoğan Açıkladı! Emeklilere 5 Bin TL Verilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de saat 16:50’de başlayan toplantının ardından kameranın karşısına geçti. Ak Parti’nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde daha önce açıklamalarda bulunan Erdoğan, emekli memurların maaşlarıyla ilgili müjde vereceklerini duyurmuştu. Milyonlarca vatandaş güzel bir haber için nefeslerini tuttu.

Üst düzey hükümet yetkilileriyle istişare yapan Erdoğan’ın Orta Doğu’da büyük bir krize neden olan İsrail – Filistin savaşına yönelik açıklamalarda bulunması da bekleniyordu. Erdoğan, kabine toplantısına bir süre ara vererek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştü ve barışın sağlanabilmesi için tüm gayreti gösterdiklerini vurgulamıştı.

“5 Bin TL Vereceğiz”

Cumhurbaşkanı, ekonomiden güvenliğe kadar pek çok konuyu değerlendirdikleri kabine toplantısını tamamladıklarını bildirdi.

Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapacaklarını açıkladı. Emekli olup fiilen çalışmayı sürdüren emeklileri bu düzenlemenin dışında bıraktıklarını, ödemelerin Kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerin hesabına yatırılacağını duyurdu.

Yılbaşında emeklilerin durumunu tekrar gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceklerini vurguladı. Türkiye büyüdükçe ortaya çıkacak kaynağı her kesim ile paylaşacaklarını, doğalgazdan emekli maaşlarına kadar hayata geçirmeye devam edeceklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi alanındaki programları dikkatle ve belirlenen takvim içinde yürüttüklerini söyledi. Eylül’ün ilk haftasında OVP’yi milletin ve iş dünyasının takdirine sunduklarını hatırlattı. 30 yıla dair hedef ve vizyonunun yol haritasını teşkil edecek planın detaylarını paylaşacaklarını bildirdi.

“İhmal Etmiyoruz”

Orta ve uzun vadeli programlar türütülürken ekonominin güncel sorun ve ihtiyaçlarını ihmal etmediklerini belirtti. Küresel ekonominin geleceği ile ilgili tahminlerin kötümserleştiği dönemde Türkiye’nin kendini farklı bir güzergaha taşıdığını paylaştı.

Hayat pahalılığını çözmek için adımlara attıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, öncelikle üzerlerine düşenleri eksiksiz bir şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Erdoğan, otomotiv sektörü ile ilgili satış, ilan ve pazarlama sınırlamalarının etkisinin giderek fazla hissedildiğini belirtti.

Stokçuluk yapan, haksız fiyat uygulamasına giden ve rekabeti bozan 139 firmaya 2 milyar 105 milyon lira ceza verildiğini aktardı. Yine aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalara, etiket ile kasası üzerinde fiyat farkı bulunan işletmelere 215 bin lira ceza yazıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye ait bir SİHA’nın düşürülmesiyle ilgili “Hiç şüphe yok ki bu olay milli hafızamıza kaydedilmiştir. Vakti saati geldiğinde gereği yapılacaktır.” dedi.

İsrail – Filistin Krizi

Erdoğan, Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğini vurguladı ve İsrail’in güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddete karşı oldukları gibi İsrailli sivillere karşı şiddete de karşı olduklarını söyledi.

Gazze’ye orantısız saldırıların asla kabul edilemeyeceğini, bunları tasvip etmediklerini aktardı.

İsrail’den Gazze’ye bombardımanlarını ve sivil yerleşim yerlerine yönelik tacizlerini durdurmalarını isteyen Erdoğan, “Arabuluculuğa hazırız.” dedi.

Gazze’nin yerle yeksan edilmesinin, camilerin bombalanmasının ve sivillerin ölmesinin asla kabul edilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Gazze halkının ihtiyaç duyacağı insani yardım malzemelerinin tedariki konusunda gerekli hazırlıkları yaptıklarını açıkladı.

Filistinlilerden de İsrail bölgelerine saldırılarını sonlandırmalarını talep eden Erdoğan, “Gün devlet aklıyla, soğukkanlılıkla, insanlık vicdanı ile hareket etme günüdür” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in ve diğer kuruluşların Filistin ile ilgili aldığı kararların neredeyse hiçbirinin uygulanmadığını vurguladı. Kendilerinin tavırlarının en başından beri net olduğunu, 1949 yılından beri İsrail devletini tanıdıklarını söyledi. Kimi zaman kesintiye uğrasa da İsrail ile diplomatik ilişkilerin devam ettiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.