Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Rezerv Açıklaması: Biriktirmeye Devam Edeceğiz

Gün içinde Londra’da yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden rezerv paylaşımı yaptı.
Şimşek’ten Rezerv Açıklaması: Biriktirmeye Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye’nin uluslararası rezervlerine yönelik paylaşım yaptı. Şimşek, piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimini sürdüreceklerini vurguladı.

Bakan, 29 Eylül’de brüt döviz rezervlerinin haftalık bazda 3,3 milyar dolar düşerek 122,2 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.

Şimşek’ten Rezerv Açıklaması: Biriktirmeye Devam EdeceğizKaynak: Twitter

Söz konusu düşüşte altın fiyatları ile swap işlemlerinin etkili olduğunun altını çizen Şimşek, söz konusu dönemde yurt içi swap stokunun 2,2 milyar dolar azalırken altın fiyatlarında gerilemenin etkisinin 1,1 milyar dolar seviyesinde olduğunu paylaştı.

Bakan Şimşek, Türkiye’ye ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürdüklerini bildirdi ve bu çerçevede Londra’da çok verimli toplantılar yaptıklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Londra’da ziyaretlerine devam eden Şimşek, toplam varlık büyüklüğü 75 trilyon doları aşan uluslararası varlık yönetim şirketleri, çok uluslu bankalar ve altyapı fonlarının yöneticileriyle bir araya geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.