Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek’ten Piyasa Koşullarına Bağlı Rezerv Biriktirme Sözü

Türkiye’nin yeni ekonomi kadrosunun uyguladığı politikalar meyvesini vermeye başlarken Şimşek, TCMB’nin bugün açıkladığı brüt rezervlerin artışına dikkat çekti.
Şimşek’ten Piyasa Koşullarına Bağlı Rezerv Biriktirme Sözü
Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün yayımladığı haftalık para ve banka istatistikleri raporuna ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Şimşek, dolar seviyesinde olan brüt rezervlerin artışına dikkat çekti.

Şimşek açıklamasında, TCMB’nin açıkladığı verilere göre brüt rezervlerin 2023 Mayıs sonu itibarıyla 98,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu anımsattı.

Bugün açıklanan verilerle Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinin 4 Ağustos haftası itibarıyla 115,6 milyar dolar seviyesine çıktığına dikkat çekti.

Verilere göre son iki aydaki toplam rezervlerin 17,1 milyar dolarlık artış gösterdiğini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu;

“Bu dönemde net rezervler ise 20,1 milyar dolar yükselişle 15,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.”

Rezerv artışlarının ve kur korumalı mevduat dönüşlerinin rekor seviyede olduğu Ağustos ayında devam etmesinin oldukça anlamlı olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle devam etti;

“Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu