Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten KDV Vurgusu: Artırmıyoruz, Tedbir Alıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gün içinde KDV oranlarıyla ilgili paylaşılan tebliğe dikkat çekerek KDV oranlarını artırmadıklarını söyledi.
Şimşek’ten KDV Vurgusu: Artırmıyoruz, Tedbir Alıyoruz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yapılan denetimler sonucunda bazı lokanta ve kafelerde yapılan vergi usulsüzlüğü karşısında yeni bir adım attı. Bazı iş yerlerinde yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterip KDV oranını yüzde 10 yerine yüzde 1 olarak hesaplandığı tespit edildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) konuyla ilgili olarak resmi web sitesi üzerinden bir tebliğ yayımlayarak lokanta, kafe ve pastane gibi işletmelerin kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda satılan tüm ürünler için KDV’nin yüzde 10 şeklinde hesaplanacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden KDV oranlarında artış yapmadıklarını, suiistimalleri engellemeye yönelik tedbirler aldıklarını açıkladı.

GİB, KDV oranlarıyla ilgili açıklamanın “oran artışı” olarak haber yapıldığına dikkat çekerek, bunun doğru olmadığını belirtti. KDV oran değişikliklerinin kanunun verdiği yetki çerçevesinde sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği vurgulandı.

Tebliğ ile yapılan düzenlemede, yanlış uygulamaların ve suiistimallerinin önüne geçilmesinin amaçlandığı, KDV oranlarında herhangi bir artışa gidilmediği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.