Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten İstikrar Vurgusu: Şoklara Karşı Dayanıklılık Arttı

Mehmet Şimşek makro finansal istikrarın güçlendiğini söyledi ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rezerv rakamlarına dikkat çekti. İşte detaylar;
Şimşek’ten İstikrar Vurgusu: Şoklara Karşı Dayanıklılık Arttı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda rezervler ve uygulanan ekonomi politikalarına yönelik yorumlarını açıkladı.

Türkiye’nin dış şoklara karşı dayanıklılığının arttığını vurgulayan Şimşek, rezervlerin ve makro finansal istikrarın güçlendiğini belirtti. Swap hariç net rezervlerin 2020 yılı Mart ayından sonra ilk defa pozitife döndüğünü kaydetti.

Şimşek’ten İstikrar Vurgusu: Şoklara Karşı Dayanıklılık ArttıKaynak: TCMB

Son 2 ayda swap hariç net rezervlerin 67 milyar dolar arttığını, brüt rezervlerin ise 143,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Bakan Şimşek, rezervlerin artırılması için yeşil dönüşüm, enerji verimliliği ve yeni sanayi politikalarıyla sürdürülebilir cari açığa ulaşılması için doğrudan yabancı yatırımları artırmaya yönelik politikalar ve sermaye benzeri dış kaynağa erişimin önem arz ettiğini savundu. Bunu ekonomi programını kararlılıkla uygulayarak başaracaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.